Crysis 3 İnceleme
vaderise
Üye
Arkadaşlar,beyler,üstadlar hepinize selamlar.3 yıllık OGZ okuyucusuyum neden daha önce forumu keşfetmedim diye 2 gündür kendimi dövüyorum.Bununla beraber yediğim hamburgere bile 10 üzerinden not veren bir insan olduğumdan forumda böyle bir başlığın olması beni mutlu etti.Hali hazırda Crysis 3 de bitmişken ben de bir mini-inceleme yazayım dedim.
Neden Crysis 3? Uzatmaya gerek yok, ilk Türkçe AAA oyundu Crysis.O görsellik,ada atmosferi,daah öbce bu kadarını görmedik,üstüne de oyun Türkçe seslendirme desteğiyle çıkınca kaymaklı ekmek kadayıfı gibi oldu vallahi.
2.oyun ilk oyundaki sükseyi yapamadı ( ki ben acayip beğenmiştim,yanlış hatırlamıyorsam OGZ de 9 vermişti,ki çok iyi bir not o zamanki oyunları göz önünde bulundurursak) ,eminim ki çoğumuz çoktan Metacritic notlarını inceledik,az çok biliyoruz yani verilen puanları.Peki benim gibi bir Crysis manyağı gözünden oyun nasıl?

image

Tabiri caizse, hurdalık bir bilgisayarım olduğundan mecbur PS3'de oynadım.Ancak pişman değilim,konsoldaki düşük FPS oranı ve PC'nin yanında sönük kalan dokulara rağmen oyun hala enfes gözüküyor.Özellikle surat animasyonları o PS-Meeting'de izlediğimiz demoları aratmıyor.Konsolda iş görüyor Crysis 3 ona şüphe yok.
Oyanış mevzusuna geldiğimizde Crysis ve Crysis 2 arasındaki farktan eser yok.Oynanış bakımından Crysis 2'den kendini ayıran sadece üç öge var;
-Devasa çatışma alanları
-Ok kullanımı
-Uzaylı silahlarıyla daha fazla haşır-neşir olma
Özellikle devasa alanlarda CELL askerleriyle çatışmak,Pelerin moduna girip onları teker teker avlamak,davranışlarındaki korkuyu sezmek acayip eğlenceli.Hatta çatışma mekanikleri eski Crysis oyunlarından bariz daha iyi.Açıkçası ok kullanımının bu kadar keyifli olabileceği aklıma gelmezdi.Ok kullanımının Far Cry 3'den olduğundan bile daha etkili ve keyifli olduğunu söylesem gayet yeterli özetlemiş olurum.

image

Peki Crysis 3 neden ilk oyun kadar iyi değil? Öncelikle hikayesi ilk oyundan iyi olsa da 2.oyunun yanında pek bir tatsız duruyor.Tamam ne güzel Psycho dönmüş sürekli yanımızda dolanıyor,arada hoş diyaloglar geçiyor ancak ''Sen tüm uzaylıları öldürdün ama en güçlüsü geri döndü,git onu öldür tehdit bitsin' klişesinden daha ileri değil Crysis 3'ün hikaye örgüsü maalesef. Oyun sonu hakkında forumlarda sayfalarca teori üretilen Crysis 2'den sonra üçüncü oyunda böylerine bir gerileme görmek üzücü.
Ancak hikayeden de öte beni asıl rahatsız eden nokta,oyunun uzaylılarla çatışmaya başladığımızda bildiğiniz Halo'ya dönmesi olmuş.Tamam Halo iyidir güzeldir ama ama bu bir Crysis oyunu.Şimdi bir Crysis var bir de daha Arcade kıvamında olan Halo var.Siz kulvarları böyle kaydırmaya devam ederseniz,Crysis 6 futbol oyunu olur.
Oyuncuların en çok eleştirdği nokta ise oyunun süresi.Oyun aslında çok kısa değil.Daha yüksek zorluk seviyelerinde oynayıp,yan görevleri es geçmezseniz oyun süresi rahat 8-9 saati buluyor ki bu günümüz FPS leri için gayet tatminkar bir süre.Pelerin modunda daha çok zaman geçirip,daha taktiksel oynamanız şiddetle tavsiye edilir.
Son kez toparlayacak olursak Crysis 3 kesinlikle kötü bir oyun değil aksine çok iyi bir oyun.Kim ne derse desin buram burak kalite kokuyor. 1-2 eksiğine rağmen oyun kendini oynatıyor sürekli.Multiplayer bir süre oyalayacak potansiyele sahip,seslendirmeler hoş,Nanosuit daha güçlü . . .
Crysis 3'ü alıp oynamak için bir sürü sebep var hala.Hatalarını göz ardı ederseniz Crysis 3 alınası,bayıla bayıla oynanası bir oyun olmuş.

Puanım: 8.7/10
(9 veresim gelmedi, 8.5 puan da az geldi :D )
RidygoRidygo
Üye

RelentlessRelentless
Üye
Ben Crysis oyunlarını seviyorum açıkçası.
Öyle ahım şahım şeyler değiller ama sıkılmadan oynayabiliyorum.
Tabi hala neden en güzel grafikler ilk oyunda onu anlayabilmiş değilim.

Beğenenler: Piranha

RidygoRidygo
Üye

discussioncontroller