Marvel Cinematic Universe(Nam-ı Diğer MCU)
PomeronPomeron
Üye
Evet, bundan böyle bu evrene ait filmler için ayrı ayrı başlıklar açmak yerine artık buradan devam ederiz diye umuyorum. Ve bu başlığı açmak istememin en büyük sebebi ve hatta tek sebebi az önce aldığım bu haber:

Marvel Studios Dates Five New Movies Through 2019

http://www.comicbookmovie.com/fansites/MarvelFreshman/news/?a=103883#ihM3DgrKCM5bV46x.99


With Guardians of the Galaxy just two weeks from its August 1st premiere, Avengers: Age of Ultron nearing post-production to open May 1, 2015, Ant-Man on track to start filming next month for its July 17, 2015 release, and Captain America 3 set for May 6, 2016, Marvel Studios is ready to expand the cinematic universe with five more films through 2019. "Look forward to new films hitting theaters July 28 and November 3, 2017; July 6 and November 2, 2018; and May 3, 2019," read the unexpected announcement. Given that San Diego Comic-Con is right around the corner, next week to be exact, Kevin Feige and co. will likely give those five new dates official titles during their Hall H panel on Saturday night. It's worth noting that Marvel/Disney had previously secured a second 2016 movie for July 8th, which Variety reports is for the Doctor Strange movie. In addition, Disney also slotted an untitled Marvel Studios movie last year for May 5th, 2017, which now makes that year the very first they will release three films.


Müsadenizle: ALLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Spoiler:
image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

imageimage

image


Tek üzüntüm çok büyük ihtimalle The Avengers'ın 3. halkası için 4 sene bekleyecek olmamız ama bu kadar iyi haberin yanında pek de sorun değil.
BonecrusherBonecrusher
Üye
Açıklandı mı hangi filmler olacağı
__skytalker____skytalker__
Üye
Niye heyecan yaptın ki bu kadar, belliydi zaten film geleceği.

Beğenenler: Bonecrusher

PomeronPomeron
Üye
Valla gecenin bir yarısı CBM'ye bakarken hiç beklemediğim bir şekilde gördüm bu haberi. Açıkçası bu kadar erken açıklayacaklarını ya da planlarının Phase 3'te 9 film falan olduğunu da bilmiyordum.

Açıklandı mı hangi filmler olacağı

Hepsini açıklayacaklarını sanmam yakın zamanda ama SDCC14'te bir kısmını açıklarlar.


Neyse, Guardians of the Galaxy:

http://www.comicbookmovie.com/fansites/MarvelFreshman/news/?a=103891
BonecrusherBonecrusher
Üye
Avengers 2, Ant-Man, Captain America 3 yapılıyor,
sonrasında da planlanan Black Panther, Doctor Strange, S.H.I.E.L.D., Punisher, War Machine, Black Widow, Guardians 2, Iron Man 4, Hulk 2 filmleri var.
bunlardan hangilerini açıklayacaklar bilmiyorum...
PomeronPomeron
Üye
Benim tahminime göre dediklerinden S.H.I.E.L.D., Punisher, War Machine, Hulk 2 ve IM4 gelmez yakın bir gelecekte.
__skytalker____skytalker__
Üye
O filmlerden biri Moon Knight çıkmazsa there will be so much küfür. Villian da Taskmaster olur, misss...
PomeronPomeron
Üye
O da olmaz bence ama bakalım. :D
__skytalker____skytalker__
Üye
Cap'de çatıdaki göndermelerden biri Moony deniyordu. "Mısırdaki adam" diye birşey deniyordu. Çıkarsa hoş olur.
PomeronPomeron
Üye
Aynen, hatta sen linkini atmıştın Cap konusuna. Bir de şu söylentiler var:

Black Widow

Spoiler:
These days, David Hayter is probably best known as the voice of Solid Snake in the Metal Gear Solid video game franchise. But Hayter also has a solid background as a traditional actor, screenwriter and director. In fact, Hayter wrote a script for a solo Black Widow movie for Marvel Studios a long time ago, however, a few misfires in the genre has left the script sitting on the shelf for roughly 10 years. Now, with properties like The Hunger Games, Divergent and others leading the movement for more female action movies, is the time right for a solo outing for the lone female member of The Avengers?

On his script, Hayter told Latino Review, “For ‘Black Widow,’ I wrote [a script] ten years ago and I was attached to direct it then. Then a few female action movies came out and they didn’t do very well. And the movie got shelved. It’s on IMDB and I’m going to talk to Marvel about possibly re-igniting that project. It really depends on Marvel on what they want to do with that character. So that’s the status of that right now. “[So] as far as I know, it’s not a project that’s happening yet. But, I have written a script for it.”


http://www.comicbookmovie.com/fansites/movienewsandreviews/news/?a=103901


Düzgün yapılırsa bir Hawkeye ve BW prequel'i(Budapeşte olayını da öğreniriz. :P ) veya Winter Soldier'la birlikte yapılacak bir film hoş olabilir.


Bir de sadece 3 sonsuzluk taşını gördük değil mi?

Biri The Avengers'ta ki küp, diğeri Sif'in Collector'a getirdiği ve sonuncusu da Miracle Twins'i(!) oluşturan Baron Von Strucker'da ki.
__skytalker____skytalker__
Üye
1 tane kesin Guardians'da görünecek, 1 tane de Strange'de görünür banko.
discussioncontroller