Oyunlarda nasıl fps 60 veya 30'a sabitlenir
Furkania53
Üye
Öncelikle merhaba arkadaşlar benim problemim oyunlarda fps'im bir 60 bir 20 bir 10 bir anda 70 oluyor. Bunu nasıl 30a veya 60a sabitlerim bir program veya Yöntem var mı? Şimdiden Sağolun.(ekran kartım AMD)
TaxmanTaxman
Üye
vsync 60
half-vsync 30

Beğenenler: Dharkan

AstusAstus
Üye
Oyun? Pc sistem?
JerryJerry
Üye
Tek başına Vsync yeterlidir. Vsync açıkken fps değerin 60'ın altına düştüğü anda 30'a kitleyecektir.
Zodiac
Üye
ama vsync acikken ufak bi lag yasayacaksin fps spike olmasin derken kontrol lagi daha da kotu olabilir.
AstusAstus
Üye
Jerry dedi:

Tek başına Vsync yeterlidir. Vsync açıkken fps değerin 60'ın altına düştüğü anda 30'a kitleyecektir.

bende olmuyor yav öyle bişey. oyunların hepsini vsync açık oynarım. 60'ın altında, 30-45 aralığında gidip gelir. Bu nedendir? Mesela GTA V'i 45fps'de oynuyorum sanırım. vsync kapatırsam tear başlıyor monitörde (hp w1907v - eski bir monitör).
JerryJerry
Üye
Vsync açıkken fps değerleri 60'ın altına düştüğü anda monitörün 30 fps'ye kitlenmesi lazım. Oyun 45 gösterse bile, monitörün 30'a kitlenmiştir yani.

Bu olmuyorsa grafik sürücüsü veya oyunun kodlarında sıkıntı var demektir(Vysnc'in bu 60>30 olayı yüzünden Adaptive VSync'i geliştirdiler)
Zodiac
Üye
60 altinda 30a kitlendigini hic gormedim duymadim. maksat 60 hz monitorde kare hizi desync olmasini engellemek degil mi? 60 alti sorunsuz olmasi lazim.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Tavsiyelerinizi filan yerinde vermişsiniz de arkadaşın bilgisayarda ya darboğaz olayı var ya da hdd, ram filan diğer parçalara göre geri kalıyor. 70'den pat diye 15'e düşen bilgisayarlarda istediğiniz kadar vsync açın yine de o spikelar az çok hissedilir. bu sefer 70'den değil de 30'dan düşer tabi 15 fps'ye. Sonuçta min fps diye bir olay var.

Beğenenler: Zodiac

Zodiac
Üye
amdler spike konusunda cok fena sicti mi tam siciyorlar.
JerryJerry
Üye
Zodiac dedi:

60 altinda 30a kitlendigini hic gormedim duymadim. maksat 60 hz monitorde kare hizi desync olmasini engellemek degil mi? 60 alti sorunsuz olmasi lazim.

Triple Buffering açık değilse eğer, Double Buffering Vysnc'de 60 fps yakalanamadığı zaman 30 fps'e kitlenirsin.

İnternette bir sürü makale, tartışma falan var. Ufak bir google aramasıyla vsync'in işleyişini öğrenebilirsiniz.

@Furkania53; Laptop falan mı kullanıyorsun? İşlemcin ısıdan dolayı throttle yapıyor olabilir.
discussioncontroller