Anlık FPS Düşmesi
MGTenshi
Üye
Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Benim yaşadığım sorun witcher 3'de ve bazı oyunlarda 60 fps verirken bir anda fps'in anlık bir şekilde düşüp düzelmesi ve bu nedenle oluşan kasma. Sistemim :
EVGA GTX 1060 SC, İntel i5 7600
Orderabi
Üye
anlık fps düşmesi çok alakasız ses kartıyla alakalı olabiliyor, bir bios güncelle istersen. yemezse kartın ne kadar ısınıyor bir bakarsın. o da yemezse internetten graphic driver eraser bul indir, sonra sitesinden clean install yap yeni ekran kartı driverını.
MGTenshi
Üye
Orderabi dedi:

anlık fps düşmesi çok alakasız ses kartıyla alakalı olabiliyor, bir bios güncelle istersen. yemezse kartın ne kadar ısınıyor bir bakarsın. o da yemezse internetten graphic driver eraser bul indir, sonra sitesinden clean install yap yeni ekran kartı driverını.

Yakın zamanda format attığım için driverları yeni yükledim. Isı problemi yok şuan bilgisayarımda yük altındayken sıcaklıklar gayet iyi gözüküyor. Driver yüklerken ekran kartı hariç driver booster kullandım bu sebep oluyor olabilir mi? Son formatımı attığımda windowsun olduğu C sürücüsüne attım bu yarım format soruna sebep olmuş olabilir mi?

FadeToBlackFadeToBlack
Üye
O otomatik driver yükleme programlarına güvenme. Gerzek programlar bazen yanlış driver'ı yüklüyor, ya da yarım yamalak yüklüyor.

En kesin yöntem bir daha format atıp baştan sona tek tek elinle driver yüklemek olur. Bir de oyunun yüklü olduğu harddisk'i defragme et. Bazen hdd bağlantılı takılmalar oluyor o da işte böyle fps'in anlık düşmesine neden oluyor.
Orderabi
Üye
MGTenshi dedi:

Orderabi dedi:

Yakın zamanda format attığım için driverları yeni yükledim. Isı problemi yok şuan bilgisayarımda yük altındayken sıcaklıklar gayet iyi gözüküyor. Driver yüklerken ekran kartı hariç driver booster kullandım bu sebep oluyor olabilir mi? Son formatımı attığımda windowsun olduğu C sürücüsüne attım bu yarım format soruna sebep olmuş olabilir mi?

biosu her şekilde elle güncellemek lazım rev falan tutmaz
MGTenshi
Üye

O otomatik driver yükleme programlarına güvenme. Gerzek programlar bazen yanlış driver'ı yüklüyor, ya da yarım yamalak yüklüyor.

En kesin yöntem bir daha format atıp baştan sona tek tek elinle driver yüklemek olur. Bir de oyunun yüklü olduğu harddisk'i defragme et. Bazen hdd bağlantılı takılmalar oluyor o da işte böyle fps'in anlık düşmesine neden oluyor.

Cevap için teşekkürler. Hdd sağlığını kontrol ettim ayrıca disk birleştirmede yaptım hdd de sorun yokmuş gibi görünüyor. Sorunu çözemeyip format atarsam dediğiniz gibi el ile driverları kuracağım.

Orderabi dedi:

MGTenshi dedi:

Orderabi dedi:

biosu her şekilde elle güncellemek lazım rev falan tutmaz

Cevap için teşekkürler. Format atarsam elle güncelleyeceğim.
AstusAstus
Üye
ne kadar sıklıkla takılmalar oluyor?
MGTenshi
Üye
Astus dedi:

ne kadar sıklıkla takılmalar oluyor?

Takılmadan kastım arada fps düşüyor ve sanırsam bazı oyunlarda oluyor bu düşüş. Daha fazla oyunda test edemedim ettikçe bilgilendireceğim. Örneğin 60 fps den 45 e düşüyor ardından tekrar normale dönüyor. Overwatch da nadiren görülüyor. Witcher da daha fazla karşılaşıyorum. Sistemim yetersiz derdim fakat 8 ay boyunca hiç sıkıntısız oynadım Overwatch oyununu. Umarım donanımsal bir sıkıntı değildir siz ne dersiniz?

külbastıkülbastı
Üye
Nvidia hairworks, npc sayısı ile ilgili ayarı, hbao+ ve vegetation draw distance ayarlarını azaltmayı dene.
discussioncontroller