Otomobil Dünyası
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
aar sifir hocam.

Beğenenler: Jerry

JerryJerry
Üye
Yaratıcılık konusunda katılıyorum ancak fanları M3 serisinin varyasyonlarını dahi 1 km öteden anlayabiliyor.

Yıllardır oluşturdukları marka yüzü ve hitap ettikleri kitle yetiyor demek ki.

Kasa değişimi genelde satış rakamları kovalayan serilerde çok olur. Bmw, Porsche, Ferrari vs. markalar imza modeller üzerinden çalışıyor.
hammer_of_alkadrazhammer_of_alkadraz
Üye
Her markanın belirli bir tasarım şekli var. Bu BMW'de de böyle Audi'de de böyle Mercedes'te de böyle. Özellikle son kasa Audi'ler ve Mercedes'lere kıyasla BMW'ler çok daha ayırt edilebilir kriterlere sahip.

Yeni M5'in çekiş sistemi olayı da çok iyi. İster 4 çeker ister arkadan itiş kullanmayı sunması kimsenin daha önce yapmadığı bir şey. Ayrıca M tuşlarının direksiyon üstündeki konumlandırmasına da bayıldım. Ama direksiyon ve vites önceki nesle göre tipsiz olmuş.

Bir de buna 600 beygir demişler ama kesin dynoya soksalar 700+ çıkar önceki nesil gibi.
stabilostabilo
Üye
Mazda 3 Hatchback almayı düşünüyorum, ne diyorsunuz?

Dizelle benzinli arasında 17 bin gibi dev bir fark var. Baba parası yetmiyor, benzinli alıcam büyük ihtimalle.

Sorun şu ki, hala test sürüşü yapmadım fakat fikrimin değişeceğini pek sanmıyorum. Performans öncelikli kriterim değil. Mainstream arabalardan uzak kalmaya çalışıyorum, 100k civarı başka öneriniz varsa alabilirim.
creiGncreiGn
Üye
Mazda 3 cok guzel araba bence. Mazda da marka olarak kullanici memnuniyeti anketlerinde hep ilk 1-2 sirada cikiyor. Japonlar genel olarak sorunsuz ve saglam araba yapiyor zaten ama estetik algilari bana hic uymuyor; Toyota'nin Honda'nin her modeli yillardir transformer gibi mk.

Mazda bu yonden epey farkli ama onlar da atmosferik benzinli motor kullaniyor zannediyorum ki hala. Performans bence de dert degil ama yakit tuketimine bir bak benzinli motorun.

Mazda 3 disinda cok mainstream olmasin diyorsan yeni Hyundai i30'a da bir bak derim. Yeni kasayi begenmeyen de cok ama avrupai cizgilerini ben cok begendim. Hyundai de ayni sekilde musteri memnuniyetinde ust siralarda hep, Amerika'da en cok satilan markalardan biri hatta yillardir. 5 yil garanti var, servislerinden cok memnun hemen herkes (bir de dogus'a bak mesela), yedek parcasi bol ve ucuz... Arabanin kendisi de c sinifindaki rakipler kadar iyi; bir Focus kadar sportif degil surusu ama bunun disinda bir eksisi de yok yeni kasanin.

Beğenenler: stabilo

dodgerdodger
Üye
Mazda 3 güzel araçtır. Yılda 10-15bin km üstüne çok çıkmayacaksan dizel almanın pek bi olayı yok.

Kötü tarafları:

- Söylemeyi pek sevmesem de 2. el pazarı dar ama terchi etmeme sebebi olmamalı bu.
- Servis ağı geniş değil. İstanbul'da bile 3 tane mi ne vardı sanki.

Param olsa şuan zevk arabası olacak CX-3 alırdım. Kırmızısı tam bir yılan.

Spoiler:
image

Üye
Yakıtı ciddi üzer Mazda 3'ün. Kia Pro Ceedlere de bakabilirsin, özellikle tek kapısı benim bayağı hoşuma gidiyor.

stabilostabilo
Üye
Bütün markalara tek tek baktım, son üçe Kia, Hyundai ve Mazda kaldı gerçekten. Kia'nın tarzını pek beğenmiyorum diğerlerine göre, bir de logosu itici (hafif simetri takıntım var, yazılı logolar hoş değil). Hyundai sade, standart. Mazda'nın karizması çok ayrı ama bunların arasında. Eğer diğerlerinden geri kaldığı özellikler varsa bile tasarımı uğruna görmezden gelirim gibi (yakıt tüketimi, evet). Ankara'ya dönünce bayilerini gezeyim, mümkünse test sürüşüne çıkıp karar veririm.
Üye
Yakıt sıkıntı olmaz dersen Mazda al geç. Hem kalite olarak, hem sunduklarıyla gerçekten güzel araba. Ama işte şehir içi 9-10 litrelerden bahsediyor kullanıcılar.
sitharisithari
Üye
mazda'nın servis ağı çok geniş değil ama servise de gerek duyan araç değiller, oldukça sağlamlar o konuda. 2005 modelini 2007-2011 arası 4 sene kadar kullandım, periyodik bakımlar dışında hiç servise gitme ihtiyacı duymadım. O kasaların yakıt tüketimi biraz yüksekti ama yeni skyactive motorlar bu konuda daha başarılı diye biliyorum.

edit:

Bütün markalara tek tek baktım, son üçe Kia, Hyundai ve Mazda kaldı gerçekten

Hyundai ile Kia kıyaslanabilir de Mazda'yı bu kıyasa sokmaya bile gerek yok bence. Bu üçü arasında düşünüyorsan kesinlikle Mazda.
discussioncontroller