Otomobil Dünyası
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Forumda bahsettim mi bilmiyorum ama geçen sene ekimde ortağımdan ayrılıp kendime sıfırdan yeni iş kurdum. Şimdilik aile şirketinin araçlarını kullanarak idare ediyorum ama kendime ait bir aracım yok. Malzeme taşımayı da müşteri ziyaretini de 2009 hyundai accent ile yapıyorum.

Hedef olarak normalde kendime bir ticari + 1 keyif arabası koymuştum.

Ticari olarak uzun kasa doblo veya connect planlıyorum keyif olarak da Audi A5 düşünüyordum. 2018 sonunda alırım diye planlıyordum keyif arabasını.

Fakat bu aralar elektrikli arabalarla kafayı bozmuş haldeyim. Özellikle ötv olmaması ve tesla nın çılgın fiyatlara acayip arabalar yapması beni fena cezbediyor. Yani 150 bin dolara Türkiye anahtar teslim maliyeti olan tesla model S P100D yolda ferrari tokatlarken başka arabaya daha fazla para vermek mantıksız bir durum . Şuan tesla model 3 performans paketli haliyle bile Türkiye ye 60 bin dolar civarlarına gelicek anahtar teslim.

Baya bir inceledikten sonra hedefi şu şekilde yaptım. Benim acil olan ihtiyacım ticari. Bu yılbaşında kampanya vs denk getirirsem 1.4 falan uzun kasa bir doblo almak. Paket olarak mümkünse en boşunu almak istemiyorum o yüzden kampanya bekleyeceğim. Sene sonuna kadar da ancak peşinatı ayıracak hale gelirim tahminim.

Ondan sonra tesla da sıraya girmek için para yatıracağım. 1.000 Euro falandı en son. Yine o civarlarda olur sıraya girme parası. Zaten o da 2019 dan önce Türkiye'ye araba yollamaları zor tesla model 3 için. ( tesla 2 isterseniz şuan sıra yok hemen gönderiyorlar bildiğim kadarı ile. En fazla 1-2 ay beklersiniz gemi nakliye süresi. )

2018 sonu da Audi A5 hedefimden vaz geçerek artırdığım parayla ikinci el bir Porsche Boxter alayım diyorum. Şuan 90 bin tl ye bile var. Tabi kilometresi yüksek olacağından çok her gün binebileceğimiz bir durumda olmaz araba. Hafta sonundan hafta sonuna iki gün gazlasam bana yeter.

2019 ortası sonu gibi de tesla model 3 P100D mi alırım mis gibi. Şehir içi şehir dışı iş ve keyif seyahatlerimi de onunla yaparım diyorum. Elektrik ücretsiz olduğu için ( ki ücretli bile olsa benzin masrafının 10 da biri kadar yakıyor.) araba zaten benzin parası ile kendini ödüyor. Ben yılda 30.000 kilometreden az yapmıyorum.

Porsche için ayıracağım 100.000 ile planım da gençliğimden aklımda kalan tüm arabaları sıra ile alıp kullanmak. Yani şöyle Porsche ü aldığım gibi hemen satılığa çıkaracağım. Biri satın alana kadar kullanacağım. Satınca gidip ikinci el impreza sti alıcam . Onu da hemen sarılığa çıkaracağım vs böyle gidecek. O arada muhtemelen sürekli zarar ederim ama ne yaparsam yapayım bu arabalarda zaten alıp satarken kar etmek zor.

Nasıl fikir ?

Hani Audi A5 Quatro dan vazgeçince kaybedeceklerim 4 çeker sürüşü. Mekanik Tutku ve üst sınıf araç sahibi olma. Ama bu plan dahilinde bunların hepsini daha ucuza kapatmış oluyorum.

Beni tek düşündüren Porsche boxter in vergisi ve servis masrafları.
hammer_of_alkadrazhammer_of_alkadraz
Üye
Spor arabalar, özellikle eskiyse, sadece almakla bitmiyor ne yazık ki. Her an çıkarabileceği masraflara falan hazırlıklı olmak lazım. O yüzden geçmişi bilinen arabaları bulmakta fayda var. Üstüne bir de vergi konusu var tabi. Ama 1-2 ay kullanıp satmaksa amaç, vergi çok da sıkıntılı değil. Tek dert dediğim gibi sürpriz arızalar.

Tesla falan iyi hoş da, ben ısınamadım bir türlü. Motor sesi lazım bence. Ayrıca o performans olayı da şarj yüzdesiyle oranlı düşüyor.

Uzun vadede plan mantıksız değil. Çok mantıklı da değil ama işin içinde zevk var sonuçta.

Beğenenler: SmoKiNg ACE

SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye

Spor arabalar, özellikle eskiyse, sadece almakla bitmiyor ne yazık ki. Her an çıkarabileceği masraflara falan hazırlıklı olmak lazım. O yüzden geçmişi bilinen arabaları bulmakta fayda var. Üstüne bir de vergi konusu var tabi. Ama 1-2 ay kullanıp satmaksa amaç, vergi çok da sıkıntılı değil. Tek dert dediğim gibi sürpriz arızalar.

Tesla falan iyi hoş da, ben ısınamadım bir türlü. Motor sesi lazım bence. Ayrıca o performans olayı da şarj yüzdesiyle oranlı düşüyor.

Uzun vadede plan mantıksız değil. Çok mantıklı da değil ama işin içinde zevk var sonuçta.

Beni de korkutan arabayı yürümeyecek hale getirebilecek arızalar. O durumda servis masrafı kol gibi girer. O yüzden arabayı tanımasam bile bilindik bir galeriden almak veya doğuştan iyice kontrollerini yaptırmakta fayda var. Ama bizim gençliğimizin spor arabalarını kullanacaksak hepsinde illa sorun çıkacaktır. Yapacak birşey yok. Epey uzun bir liste var, hepsini almak istiyorum sırayla.

Çoğunun fiyatı şuan 20.000 tl civarı. O yüzden motor ve aktarma organlarında ciddi bir sıkıntısı olmadığı sürece bana etki etmez. Maksat heves almak.

Porsche ile başlamamın sebebi birazda iş ile ilgili. Makina vs satıyorum, müşterilere ekonomik açıdan biraz güçlü görünmekte fayda var. Hani ilk bir iki sene ticari + orta sınıf araç ile görünmekte sıkıntı yok zira parayı işe yatırdık diyebiliyorsun da iki sene sonra yemezler o bahaneyi. Bu da ülkemin değişik bir sorunsalı. Çok pahalı araba alsan "bizi iyi mikiyormuş" derler, ucuz arabayla gezince de "bunun parası yok bizim carimizi taşıyamaz, veya makine arızalansa arkasında duramaz" falan diye düşünüyorlar. Üst sınıf ama çok göze batmayacak bir araç kullanmak gerekiyor. Tesla o yüzden de çok mantıklı.

Tesla ile ilgili;

Şarj çok sorun olmayacaktır bence. Şuan bile yeterince şarj noktası var. Bundan 2 sene sonra ciddi oranda artar şarj noktaları. Bu bağlamda performans düşüşü çok sorun olmayacaktır.

Sese gelirsek; şuan BMW nun i8 de yaptığı gibi hoparlörden ses verme olayını tesla da yapabilir. Zaten düzenli olarak yazılım yenilemesi yapıyorlar ve arabaya yeni özellik ekliyorlar. Onu da koyarlar bence. Koymasalar bile ses ihtiyacımızı diğer arabadan karşılayacağız zaten.

Oto kontrol sistemi muhteşem tesla nın ve her geçen gün daha iyiye gidiyor. Türkiye yollarında bile neredeyse kusursuz çalışıyor. Trafikte vs çok dinlendirici bir unsur. Uzun yolda yüksek süratte bile düzenli olarak oto kontrol ile giden kişiler varmış Türkiye'de. Ben ona cesaret edemem. Çan'ımı tehlikeye sokacak süratlerde otomatiğe alıp gidecek kadar futuristik kafalı değilim. Belki bizden sonraki nesil daha açık görüşlü olur.

dodgerdodger
Üye

Spoiler:

Beğenenler: Dharkan, kurtkapan, SmoKiNg ACE

kurtkapankurtkapan
Üye
yeni gördüm yaw yazılanları, arkada kalmış.

aar bu.

olağandışı arabalara meraklı bir aile dostunun corvette c5i vardı. çok deli araba, üsküdar ve civarında siyah, simsiyah jantlı bir c5 gördüyseniz odur.

130 gibi bir şeye almıştı sanıyorum, geçen yıl sattı aynı fiyata yahut biraz fazlasına bilemiyorum da bitmiyordu bakımı şusu busu yaw. benim duyduğum, 25k masrafına harcamıştı kullandığı süre boyunca, 2-3 yıl maks
-
pek de ilginç bir adam. üsküdarda spor salonu var. ilk arabası bir aile büyüğünden kalan şu yaratıkığın tıpkısının aynısıydı. zamanında türkiyede çok ralliye katılmış bi arabaymış, seceresi epey dolu. 131 mirafiori abarth:
image

hatta ve hatta,
Spoiler:
this bad boy:
image

motor sesini asla unutmam zaar.sonra bir ara yine simsiyah bir slk amgsi vardı eski kasa. ondan önce firebird trans am'i varmış. bi aralar fiat coupesi vardı. en son da eşine ömrüm boyunca içimde ukte kalacak olan citroen plurieli aldılar. tamam çok salakça ama çok güzel araba bee. toskanada yaşsaydım nett bir pluriel alırdım

aar imreniyorum

-
bilmiyorsan ve niyetliysen şu siteyi kurcala abi, burada toplanıyorlar.
http://teslaturk.com/

Beğenenler: hammer_of_alkadraz

stabilostabilo
Üye
dodger dedi:

Spoiler:

Hay allah

Volvo aldım ben, v40.

ripperkamil93ripperkamil93
Üye
stabilo dedi:

Volvo aldım ben, v40.

Volvolar baya iyi ya, hayırlısı olsun kazasız belasız kullanman dileğiyle :)
dodgerdodger
Üye
aga...

Ban_Me_If_You_CanBan_Me_If_You_Can
Üye

Yakıtı ciddi üzer Mazda 3'ün. Kia Pro Ceedlere de bakabilirsin, özellikle tek kapısı benim bayağı hoşuma gidiyor.

Sınıfının en az yakan araçlarından biri nasıl üzebiliyor. 2.5 litre motoru 40-45 kuruş yakıyor benzin ile

Edit: Epey geç bir mesaj olmuş ancak yeniyim kusuruma bakmayın.
dodgerdodger
Üye

discussioncontroller