Oyungezer 125 - Mart 2018
ParaDise
Üye

ParaDise dedi:

basılı versiyon cıkmış mı ? var mı alan ?

Ben İstanbul'daki satış noktalarında gördüm basılı versiyonu. Diğer illere de ya gelmiştir ya da bu hafta içinde gelecektir arkadaşlar.

teşekkür ederim

barankoyuncu
Üye
istediğiniz kadar geciktirebilirsiniz basılı versiyonu , yeter ki böyle devam edin.Bu arada phoenix point pre-alpha videosunu izlediniz mi ne dersiniz?
barankoyuncu
Üye
zevktir , tartışılmaz .renktir , konuşulmaz . Ama ben bu anime - manga -jryo üçlüsüne bir türlü ısınamadım arkadaşlar.Düşünün bi , uzun tüylü yılan gibi kanatsız bir ejderhamı yoksa kanatlarını açıp kükreyerek dalışa geçen bir ejderhamı (biri doğu mitolojilerinde diğeri batı mitolojilerinde ki ejderha biçimi) veya kendi boyutunuzun 5 katı bir kılıç vb. aletle düşmana dalmak mı yoksa çift elli kılıç tutan üç düşman sizin etrafınızı sarınca kısa kılıç/kalkan ikilinize bakarak 'keşke bir önceki bölüm de büyücü yancım ölmeseydi demek mi? zevk tabi , sonuna kadar saygı duyarım ama bence ne kadar gerçekçi olursa o kadar güzel oluyor , çok iri gözlerim ,bağırınca kulaklarıma çıkan ağzım veya boyumun beş katı kılıcım olmasın ama bi bölümü geçmek için yüz kere kasayım.neyse , ilk defa bi forumda yazıyorum belki konu ilgisiz gelebilir veya başka bi sayfası alt başlığı falan vardır ,olsun .Jryo cu arkadaşlar sizi kırmak değil amacım sadece ne hissettiysem onu yazdım.Saygılar...

Beğenenler: edenknight

barankoyuncu
Üye
Şimdi bir konuda daha yorum atacam herkes bana iyice kıl olacak.Online oyunlar .yani hepsi değil tabi ki ama benim çocuklar oynuyor ,bu arada pek genç değilim tabii half-life ,quake ,doom ,heroes 3 ,M&M 4-5-6 dersem yaşım pek belli olmaz ama neyse.Mesela bi oğlum (3 tane var bu arada)sürekli cs:go ve rainbow 6 oynuyor .bakıyorum izliyorum hep aynı yerde maç yapıyorlar ,headshot diye bi an bağırıp sonra headshotı yiyince somurtuyorlar , her noktasını ezberlediğin bir yerde, tek etken faktör takımın veya karşı takımsa ,nedir bu abi diye düşünüyorum , karşına ne çıkacağını bilmediğin bir bölüme geçmek bence daha cazip ama headshot diye bağırıp beş dakka sonra küfrü sallamak (11 yaşında olunca daha zevklidir heralde) veya herkesin garip hareketler yaptığı veya donuk durduğu(offline oluyorlar galiba) bir ortamda kırk elli kişi gariban bir ejderhaya veya iblise dalmak bana garip geliyor.bu da bir zevk tabii , daha yazmak istemiyorum yoksa kızacaksınız .herkese saygılar.

barankoyuncu
Üye
Yine ben , tabii forum sayfalarını incelemeden daldığım için burdan devam edeyim dedim.daha önce yazdıklarımla ilgili forum sayfaları vardır herhalde incelemedim daha ,hep basılı olana öncelik verdiğim içindir belki ama neyse başladık bi kere Allah sonumuzu hayretsin. Şimdi benim genç olduğum zamanlarda bazı oyunlar floppy disklere sığardı ,(3.44 mb yani megabyte gb deil ha) ya da bi cd alırdık oyun en fazla 40-60 veya bilemedin 100-110 MEGABYTE , grafikler desen bazı oyunlarda karakteri görsen iyiydin yani (bugüne göre ) ya da cd'de çizik veya başka bi sıkıntı yoksa , crack olayınıda çözdün mü senden kralı yoktu.Sonra tabii gb hayatımıza girdi, ama nasıl yani , bi oyun alırsın 8 cd ,saatlerce kaydet son aşamaya gel bi anda tak bi mesaj ,oyunu yükleme tamamlanamadı... bakın benim bilgisayarda yüklü olan_ güncel olmayan- oyunlar şunlar;Heroes of might and magic 3, x-com (orjinal olan),might and magic 6-7-8 ,torment, icewind dale .şimdi bunlar oynadığımız zaman süper oyunlardı ( ki bence hala süper ama olayı sadece o zaman ki hislerime bağlamak istemem ancak , mesela heroes of might and magic 3 ü üstüne çıkabilen oyun olmamıştır bence -grafik animasyon kalitesi demiyorum bakın ,turn based strateji de bile restoration of ertahia diye senaryo bazlı , görev bazlı bir yapı vardı(en çok 'adela the cleric ' seçerdim bu arada).Şimdi olayıım şu sene olmuş 2018 ,biz zamanında daha iyi grafikler ne zaman çıkacak diye beklerken şimdi bizim zamanımızın grafiklerine sahip oyuunlar.Bakın konu veya senaryoya birşey demem ancak 2018 yılında 1990-2000'lerın grafik kalitesine sahip oyunların ilgi çekmesi garip geliyor.Olay senaryoysa ,hikayeyse niye önce eski oyunları bi bitirmez meraklıları ,yani o kadar ki o zamanlar bile öyle aşırı pikselli oyunlara 'meh' derdik yaw, ne oldu da bu kadar değere bindi anlamadım ,üzgünüm ama ÇOĞUNUZUN YAŞAMADIĞI BİR DÖNEME NOSTALJİSİ gibi hissediyorum , bağışlayın beni ama bırakın bizi biz yaşayalım o nostaljiyi yaşamadığınız bir döneme nasıl (yaşayanları hariç tutarım) nostalji veya özen duyarsınız anlatabilir misiniz?Bunu özellikle o dönemleri yaşamamış bir arkadaştan rica edeceğim (benden 20 yaş küçük olacak muhtemelen) ama olayı sadece zevkler ve renkler (üçleme gibi oldu) ikilisine sokup sıyrılmayın lütfen.

Aresny
Üye
Trollük mü yoksa samimiyet mi diye kararsız kaldım ama ben ikinci seçenek ile devam etmek istiyorum. Önemli olan muhabbet etmek.

Zevkler ve renkler gayet de tartışılır. Üzerine sohbet edilir. Sonuç olarak aynı düşünceye sahip olmadan da konuşabilmeyi başarmalıyız değil mi? =) Anime ve mangalara karşı nötr olsam da JRYO'yu ben de sevmiyorum. Mantıksız ya da kötü olması ile ilgili değil, tamamen bana garip gelmesi. Benim kafa yapıma uymadığını düşünüyorum. Abidik gubidik geliyor. Kısacası yalnız değilsin! Ancak Persona serisine bir yerden başlamayı düşünüyorum. Bu konuda Ömer'in bu denli sevmesinin beni etkilediğini belirtmeliyim.

Fırsat buldukça CS:GO oynayan biri olarak o konuya da değinebilirim. Açıkçası bu durumun futbol, basketbol, tenis gibi spor oyunları ya da MOBA türünde de aynı olması söz konusu. Rakipler ve oynanış şekli değiştiğinde üst üste 15'inci seferde de farklı hissiyatı yaşayabilirsin. CS özelinde söyleyecek olursam, her oynadığımda değil ama seviye atlayıp da farklı yeteneklerdeki oyuncular ile karşılaştığımda yeni taktikler öğrenmekten zevk alıyorum. Tabii külüstür bilgisayarım nedeniyle yeni oyunlardan uzak durmamın da bu durumda payı büyük ama sürekli hikaye hikaye de olmuyor. Arada FPS istiyor bu gönül. Hele ki lise zamanında okuldan kaç okul çıkışı internet cafe ortamında arkadaşlarıyla CS oynayan biri için daha güzel oluyor birkaç el dust 2 oynamak.

Pikselli oyunları ben de pek sevmiyorum. Oynadığım oyunların über süper gerçekçi grafiklerde olmasını da beklemiyorum ama yine de elle tutulur olmasını tercih ediyorum. Tabii bu ön yargımı delmeyi başaran oyunlar da yok değil. Başka oyuncular ise piksele bayılabilir. Bu seçimin yaş ile bağlantılı olduğunu sanmıyorum. Yaşamadıkları geçmişe nostaljiden çok ilgi/heves söz konusu olabilir. Ya da AAA oyunların grafikleri nedeniyle bu konuda bir doyum sonrası sadeleşme veya farklılaşma isteği de piksel oyunlara yönlenmelerine neden olmuştur.

Oyun dünyasında ise zaman zaman farklı türlerin moda olması güzel bir şey. Tabii bir yerden sonra yeni türler oluşmadıkça başa dönebiliyor. Moda konusunda da öyle olduğuna dair klasik bir geyik yok mu zaten?
MtkP
Üye
Dolu dolu bir sayı olmuş . Özellikle Yiğit Tezcan ın kaleminden çıkan Simülasyonlar ile alakalı dosya konusu mükemmel. Devamını bekliyoruz.
barankoyuncu
Üye
arkadaşlar yaptığım şey trollük değildi 'aresyn' isimli kullanıcı arkadaş belirtmiş ve samimiyet üzerinde durmuş.Gerçekten içimi dökmek istedim ,44 yaşındayım 25 yıldır oyun oynarım, imkansızlıklardan dolayı commodore ve amiga kullanamadım ama herşeyi oynadım diyebilirim,ama bazı şeylerin tadı unutulmaz ya onlardan çıktı aslında bütün yazdıklarım ,içimi döktüm işte isteyen zevkine göre yorumlayabilir tabii..ve katılıyorum zevkler üzerine konuşabilmeliyiz, neyse şunuda eklemek isterim yorumlarımın büyük kısmında Heroes 3 of might and magic muhabbeti yaptım mesela ,diğerleri yok mu bende var ama ne yazık ki kütüphanede duruyor hala 3 'ü açıp en zorda randommap atıyorum,grafikler süper mi değil ama o archangel'ın kılıcını savurması veya black dragon 'un ortalığı yakması yok mu ,işte o zevk ..bu tabii sadece o dönem oynadığım oyunlardan aldığım hissi alamamam değil , sonrasında bir sürü oyundan ozevki aldım tabiki,mesela daha yakın zamanlardan neverwinter night's veya mass effect (farklı türler biliyorum ama öyle işte) serisi -son andromeda hariç biraz- totalwar serisi ,senua's sacrifice gibi ama son olarak şuna karar verdim ben heroes of 3 might and magic(restoration of erathia) li Totalwar istiyorum.Hayal tabii , ama hayal etmeden olmuyor işte. Bu arada Fps olayı ile ilgili yorum yapmak istiyorum , tabii hep aynı tip yerlerde oynansa da oyuncu gelişiminin rekabetçi yapısı kişileri(mesela benim oğlan) sürekli oynamaya ve daha iyi olmaya itebilir fakat benim söylemek istediğim sadece senaryo veya konulu oyun değil ,sürpriz veya nasıl desem bilinmezlik unsuru.Seviye atlayınca tabi daha iyi oyuncularla kapışmak ta bir bilinmezlik fakat bir bölümü geçince ,arkandan kapanan -ve geri dönemediğin- kapının arkasında bekleyenler.hepinize saygılar, şimdi totalwar'a dönmem lazım :)

Beğenenler: Aresny, GreykaL, Dreamon

barankoyuncu
Üye
aresny kullanıcı isimli arkadaşım kusura bakma yazımın başında aresyn olarak yazmışım..özür
502502
Üye
-Ö- dedi:

Portal'da oyunlarda cinsiyetçilik tartışması

Sarp'ın bu konularda ne kadar dolu ve hassas olduğunu bildiğim için sayfada adını görünce sevindim, gel gör ki yıllardır söylenen şeylerin tekrarlandığı, "kadınlara iyi davranmalıyız öğretmenim" sığlığında bir yazı olmuş maalesef. İki sayfada bu kadar oluyor demek ki. Mümkün olsa da daha çok yer ayırabilseniz böyle konulara.

Beğenenler: Baradh

discussioncontroller