Oyungezer 125 - Mart 2018
-Ö--Ö-
Oyungezer, Admin
@502 Evet aynen, iki sayfada o kadar oluyor anca :) İleride belki uzun uzun bir tartışma dosyası hazırlarız, neden olmasın?

@barankoyuncu Herkes JRYO sevmek zorunda değil tabii, zevkler-renkler-vesaireler senin dediğin gibi. "Gerçeğin farklısı" tadını seviyorsan sana göre pek değillerdir tabii JRYO'lar, mantık falan çok kafaya takmadan uçabildikleri kadar uçmayı sever o tarzın yapımcıları. Herkese hitap etmeyişlerini anlayabiliyorum.

Bence günümüzde piksel tarzı nostalji etmeninden ziyade bir tasarım biçimi olarak görülmeli. Yani pikselize oyunları oynayanların çoğunluğunun o oyunu nostalji hissiyle oynadığını çok düşünmüyorum. Bir tarz, tasarım tercihi yani. Atıyorum Undertale pikselize olmasaydı bu derece etkileyici olmazdı belki de, ona da o tarz yakışmış. Umarım anlatabilmişimdir.

Heroes 3 candır yalnız, katılmamak elde değil :) Öteki Heroes'ları da severim (7 hariç) ama 3'ün yeri her zaman ayrı. Zaten ben de senin gibi bir Total War - Heroes birleşimi istemişimdir eskiden beri ama Warhammer'a da hayır denmez, o umutla beklediğim Heroes Total War tadını oradan alabildiğim için çok şanslı hissediyorum kendini.

Rekabetçi oyunlar konusunda Aresny güzel söylemiş, nasıl bir tenis maçı karşıdan bakınca oyuncular hep aynı şeyi yapıyormuş gibi görünse ancak aslında oradaki rekabet hissi önemliyse, rekabetçi oyunlarda da aynı şey geçerli. Ben de tek kişilik oyunlara yatkınımdır ama o tip oyunları sevmekte de sıkıntı yok. Bir tek işte sadece online oyunlara gömülüp oyun dünyasının sunduğu nice başka güzellikten mahrum kalanlara üzülüyorum.

Beğenenler: Aresny, 502

BaradhBaradh
Oyungezer
502 dedi:

-Ö- dedi:

Portal'da oyunlarda cinsiyetçilik tartışması

Sarp'ın bu konularda ne kadar dolu ve hassas olduğunu bildiğim için sayfada adını görünce sevindim, gel gör ki yıllardır söylenen şeylerin tekrarlandığı, "kadınlara iyi davranmalıyız öğretmenim" sığlığında bir yazı olmuş maalesef. İki sayfada bu kadar oluyor demek ki. Mümkün olsa da daha çok yer ayırabilseniz böyle konulara.

Öncelikle teşekkürler, böyle algılandığımı bilmiyordum. Bir hetero erkek olarak başkalarına empati duymaya çalıştığın 10 anın 9’unda genelde olumsuz, sert ve aşağılayıcı tepkilerle karşılaşıyorsun ne yazık ki Türkiye’de. Bunu hetero kadınlardan, eşcinsel erkeklerden (hatta özellikle STK’lardaki eşcinsel erkeklerden) ya da sormadığım çünkü insanı bunun üzerinden değerlendirmediğim için bilme ihtiyacı hissetmediğim birçok insandan gördüm.

Diğer konu ise, o satırları kısaltıp 2 sayfaya sığdırmanın ne kadar zor olduğuydu. Dönüp kendi yazıma baktığımda “easter egg” misali o kadar fazla kelime sıkıştırmışım ki araya. Sanki her biri başka bir tartışma doğurmalıymış gibi. Yapımcı/oyuncu/yayıncı üçgenindeki cinsiyet algısının iki hetero kültüre yansıması, başlı başına 2 sayfayı alır belki de. Pembe Teknoloji örneğinde kadınların bu kuruluşa sanal çelenk yollayan ilk neferler olması meselesi, kültürel olarak baskının dolaylı değil apaçık yansıması ayrıca. Daha bir dolu var diplerde. Ben dönüp okuduğumda o kelimeleri neden yerleştirdiğimi biliyorum elbette ama, bu da ayrı bir bencilce yaklaşım. Kimse benim aklımdan geçeni bilmiyor ki (ve bilmek zorunda değil). Açıklamak benim görevim. Buraya da sığdıramadık ama. Ama sorumluluğu %100 kabul ederim, sonuçta yazmış ve imzamı atmış olan benim. Amacına ulaşamıyorsa, bu benim sorunum olmalı.

Ben bu sayfaların doğru bir karar olmadığını düşünüyorum zaten. Türkiye, TV’de argümanını 3 saatte anlatamayan andaval “profesörler” ve”uzmanlar”dan kırılıyor zaten, iki sayfa üç kişinin derdini anlatmak için hayatta yeterli olmaz. Konu ne olursa olsun. O nedenle parçası olsam da bu seferlik (belki ileride başka seferler de), hâlâ varlığını eleştiriyorum. Çünkü bu tür konuları (ki OGZ bu, ele alırken elbet hassas dokunuşu olan konuşar seçmeye çalışıyordur) iki sayfaya sığdırmaya çalışmak, aynı zamanda değerlerini de öldürüyor. Bir şeyi hap bilgileştirmek, hap-argümanlaştırmak (totomdan tanım uydurmak) o konuya çoğu zaman yarar sağlamaz benim gözümde. Tersi düşünce de elbet vardır, sonuçta bu sayfalar var ve devam edecekler. O nedenle benimki sadece bir serbest yazar görüşü işte :)

Tekrar teşekkürler, daha önce Bianet gibi bir kurumda bile “bunu yazmak hetero erkek olarak sana düşmez!” argümanını yemişken OGZ’de böyle bir konuda konuşma şansı verilmesi ise başka bir pozitif nokta. Bunları kaçırıyoruz genelde, ya da bağlantısını kuramıyoruz. Ama çoğunlukla aydınlıklar, tek işi aydınlığı savunmak olanlardan çıkmıyor arkadaşlar. Dibine kadar (hapisiyle, işlencesiyle, idam cezasıyla) solun içerisinde kavrulmuş bir ailenin içinden gelen birisi olarak bu argümana kalıbımı basabilirim: Özellikle “sadece aydınlık”ı savunanlardan korkun bu ülkede...

Edit: Ufak typo’lar, 2 kelime düzeltme, bir de cümle ekleme.

Beğenenler: 502, GreykaL, Saltuklu, ParaDise

Erdi_ElinoğluErdi_Elinoğlu
Üye
Merhaba ben Erdi,derginizde sadece pc veya konsol oyunlarından mı bahsediyorsunuz yoksa çok popüler bir ios,android tabanlı bir oyun falan çıksa o tarz oyunlardan da bahsediyor musunuz? Ben boş zamanlarımda telefondan mobil oyunlar oynamayı da seviyorum ve bu tarz oyunlar hakkında önerilere her zaman açığım.

Beğenenler: edenknight

edenknightedenknight
Oyungezer

Merhaba ben Erdi,derginizde sadece pc veya konsol oyunlarından mı bahsediyorsunuz yoksa çok popüler bir ios,android tabanlı bir oyun falan çıksa o tarz oyunlardan da bahsediyor musunuz? Ben boş zamanlarımda telefondan mobil oyunlar oynamayı da seviyorum ve bu tarz oyunlar hakkında önerilere her zaman açığım.

Selamlar Erdi,

Tabii ki yazıyoruz mobil oyunları da yeri geldikçe. Mesela bu ay Final Fantasy XV Pocket Edition yazmıştık. Hatta ara sıra mobil oyun dosyaları da yapmaktayız. Dikkat çekici bir şeyler olduğunda es geçmiyoruz pek.

discussioncontroller