Dragon Age üzerine bir eleştiri yazısı.
Geyik İnsanı Değilim
Üye
cilasun dedi:

Kardeşim ben gül gibi hatunun örümceğe ayıya dönüşmesini istemiyorum bu kadar basit. :)

Hayır bi de oyun fantazidir, hayali bir dünya üzerine kuruludur, yani bana cevap veren bazı arkadaşlar gibi "yok efendim o ormanda yaşıyor tabi ki örümcek olacak" falan gibi, ya da işte "gerçek savaşlarda 2 kalkan vurma sonra kılıç sallama çok kullanılan bir saldırı çeşididir" gibi böyle bir oyunda "mantık arayışı"na girmek ne kadar doğrudur? Savaşcım Aşil gibi uçarak kılıçı rakibin göğsüne sokmayacaksa ben ne yapayım öyle yeteneği...Ne eğlenceliyse, göze hoş geliyorsa o olmalıdır...Mesela morrigan illa birşeye dönüşecekse çitaya, pantere falan dönüşebilirdi. Örümcek olunca insanın dönüştüresi gelmiyor :)

Oyunun oturduğu bir sistem, bir hikaye bir lore(bilgi) var. Bu bilgiler temel alınarak oyundaki işlevlere, kültüre, davranışlara açıklık getirilmesi, oturaklı ve kendi kuralları içerisinde inanılır bir evren yaratılması seni niye bu kadar rahatsız ediyor anlamadım.

Spoiler:
Morrigan hayatı boyunca Korcari Wilds'tan nadiren ayrılmış, bu nedenle gözlemlediği vahşi hayat bataklıktakilerle sınırlı kalmış. Konuşurken dönüşüm için önce gözlemesi gerektiğini belirtiyor.

Uzun uzun anlatıyor Morrigan bu hikayeyi sana. Nedeni açıklanmış ve mantıklı. Bioware böyle uygun görmüş. Bu dünyanın yaratıcısı olarak neyin olup neyin olmayacağına onlar karar verecek tabii ki. Bu oyunda çita, panter gibi hayvanlara dönüşemiyor olmak kesinlikle bir eksi değildir. Bir kez benzer bir tartışmanın içine girmiştim orada verdiğim aynı örneği vereceğim. Star Wars'ta ışın kılıcı niye var Broadsword'larla savaşsın jedi'lar demek gibi birşey senin söylediğin.

Sen hoşlanmadıysan bu oyun sana göre değildir, bu kadar. Bu oyunun eksisi kesinlikle değil. Öyle lanse etmek çok yanlış.
RelentlessRelentless
Üye
Theodrien dedi:

Karakterleri yanına aldığında, onların otomatik level atlamamasını sağlayan bir mod vardı. Böylece tüm skill puanlarını kendin dağıtabiliyorsun istediğin gibi. Google'da bulabilirsin aratıp.

Böyle bir moda gerek yok sanırım oyundaki her karakter otomatik level atlamıyor, eğer ayarlarsan atlıyor. Nitekim ben Sten'e 7 level birden atlatmıştım, auto level özelliğini kapattığım için ya da ben seni yanlış anladım mod derken modifikasyon kastediyorsun sandım her neyse olaya açıklık getirmiş olduk sonuç olarak :D

cilasun dedi:

Kardeşim ben gül gibi hatunun örümceğe ayıya dönüşmesini istemiyorum bu kadar basit. :)

Ben de göğüsleri daha büyük olsun istiyorum, ha bir de kampa boru dikecem striptiz yapsın :P
Geyik İnsanı Değilim
Üye
Hahhahaha. :D

Böyle bir moda gerek yok sanırım oyundaki her karakter otomatik level atlamıyor, eğer ayarlarsan atlıyor. Nitekim ben Sten'e 7 level birden atlatmıştım, auto level özelliğini kapattığım için ya da ben seni yanlış anladım mod derken modifikasyon kastediyorsun sandım her neyse olaya açıklık getirmiş olduk sonuç olarak :D

Kastettiği başka birşey. Takipçileri aldığımızda bize yakın seviyeden başlıyorlar. Diyelim ki Oghren'i 15 level'da party'e aldık. O zaman 14-15 level olarak geliyor party'e ve o level'a kadar skill puanları verilmiş oluyor. Onun önüne geçmek istiyor Theodrien.
cilasun
Üye
"Sen hoşlanmadıysan bu oyun sana göre değildir, bu kadar. Bu oyunun eksisi kesinlikle değil. Öyle lanse etmek çok yanlış."

Ben eleştiri yazısı demişim, istediğim tarafını beğenmem ve bunu da yazarım kardeşim. Sen de babanın oğlunun sanki bu oyun da, öyle sahiplendin yani HA...
Yani bu oyunu sen yapmadın, yapımında katkın olmadı, nedir yani bu tutuculuk, bu koruyuculuk? Beğenmiyosan "oyunun beğenmediğim taraflarını", güler geçersin bu kadar basit.
DharkanDharkan
Üye
Sadece rpg'den beklediğin şeyleri rpg'de bulamayacağını anlamanı sağlamaya çalışıyoruz ama nafile gibi.

Ne yazık ki diablo 3 2011'de çıkcak. :(
Fool Arcana
Üye
cilasun dedi:

"Sen hoşlanmadıysan bu oyun sana göre değildir, bu kadar. Bu oyunun eksisi kesinlikle değil. Öyle lanse etmek çok yanlış."

Ben eleştiri yazısı demişim, istediğim tarafını beğenmem ve bunu da yazarım kardeşim. Sen de babanın oğlunun sanki bu oyun da, öyle sahiplendin yani HA...
Yani bu oyunu sen yapmadın, yapımında katkın olmadı, nedir yani bu tutuculuk, bu koruyuculuk? Beğenmiyosan "oyunun beğenmediğim taraflarını", güler geçersin bu kadar basit.

RPG türünde beklediğin şeyleri asla bulamayacaksın o zaman, çünkü bahsettiğin şey RPG değil.

İnsanlar uzun süredir bu oyunu bekliyorlardı büyük bir hevesle, herkes yarattığı karakterle o kadar içselleştirdi ki macerasını, Monthius ile birbirimize anlattığımız maceralar o kadar farklı ki, oyunun sonu, karakterlerle aramızdaki diyaloglar etc. Bu sebeple insanlar sahiplendi oyunu.

Bu kadar kişisel bir macera yaşadıktan sonra sen çıkıpta insanlar için büyük bir yer edinmiş olan bu oyunun eksi olarak değerlendirilemeyecek yönlerini "Bunlar bunlar yok kötüdür" dediğinde doğal olarak bir tepki çekiyorsun.

Beğenmedin yorumunu yaptın tamam anlıyoruz fakat daha fazla ateşlemenin anlamı yok bence, oyun sana göre değilmiş demek ki gerçekten.

cilasun
Üye
Yahu üstadım siz de rpg'yi iyice sahiplendiniz, türü siz yarattınız sanır biri görse şu yazdıklarınızı...Ben icewind dale serisine bayılmıştım...O oyuna da rpg değil derseniz ben de sizin alnınızı karışlarım ama. Eleştirdiğim neredeyse hiçbir özellik icewind'de yok, tamam o oyun da kusursuz değil belki ama size sunduğu özgürlük dragon age'i 5 e katlar....Ben sten'in, morrigan'ın lelilana'nın birbirinden kilişe hikayelerini oynamak zorunda mıyım kardeşim?

Neymiş birbirleriyle konuşuyorlarmış da diyaloglar varmış...Yahu 2 tane diyalogu karakterlerin birbiriyle kombinasyonlarında rastgele oyun içi çıksın diye ayarlamışlar...Partide alistairle morrigan varken birbirine arada iki laf takıldılar diye oyun mükemmel mi oldu yani , ALISTAIR gözümüzde ete kemiğe mi büründü??

Baldurs Gate'i oynamadım, ancak anlaşılan en büyük fark birinde sadece 1 karakter yaratıp, oyunun size dayattığı kıçıkırık karakterleri partimize ekliyoruz dragon age'deki gibi, icewind'in farkı ise aslanlar gibi istediğimiz partiyi kuruyoruz..

Bana göre icewind dale en harika rpg oyunudur. RPG oyunları kimsenin babasının malı değil, o rpg değil bu rpg falan diye konuşmayalım lütfen.
RelentlessRelentless
Üye
Tamam abi oynama o zaman nesini uzatıyorsun bu kadar anlamıyorum ki... Biz beğendik sen beğenmedin, bize göre daha iyi/daha kötü tartışılır sana göre garanti daha kötü, bu kadar yani.
TheodrienTheodrien
Mod
Ben oyun duyurulduğundan beri, Bioware tarafından bir kez bile "Oyun Icewind Dale'in takipçisidir" gibi bir yorumlarını görmedim. O yüzden IWD'de olup da, DA'de olmayan şeyleri niye inatla karşılaştırdığını anlamıyorum.

Geyik İnsanı Değilim
Üye
Nesnel değil eleştirilerin. Eleştirirken kullandığın kriterler genelgeçer bir takım kriterlerin çok dışında. Eleştiri yaparken kendi tercihlerinden dolayı beğenmediğin şeylerden bahsedebilirsin. Dergi yazarları bu işin başından beri böyle yapıyor zaten. Ama tamamen öznel beğenilere dayanan bir eleştiri yazıyorsun ve böyle olunca yaptığın eleştirinin hiçbir değeri olmuyor.

"GTA4'te atom bombası yok kardeşim eğlenmek önemli değil mi koysunlar koymamaları eksiklik bence."

Yaptığın eleştirinin değeri temeli olmayan, oturmayan fikirlerin dolayısıyla sıfır. Eleştirilerini bu platformda paylaştığın için tartışmakta en büyük hakkım. Söylediklerimi hala fanatiklikle karıştırıyorsan, yargılarken kullandığın mekanizmayı gözden geçirmeni tavsiye ederim.

Edit: İmla.
discussioncontroller