Gram Games Başarılı Bir Oyun Yapımcısı Olabilmenin Sırrını Paylaştı

YAZAN M.İhsan Tatari

“Önümüzde örnek yok” devri kapanalı çok oldu

Gram Games’in hünerli ellerinden çıkan 1010! yurtdışında adından başarıyla söz ettirmeye devam ediyor. 40 milyon kişi tarafından indirilen ve günde 3.5milyon kişi tarafından oynanan mobil oyun aynı zamanda yerli oyun geliştiricilerimiz için tam da örnek alınası bir model oluşturuyor.

Son olarak PocketGamer.biz sitesinin ilgisini çeken Gram Games ekibi bu konuyla ilgili kendileriyle bir röportaj gerçekleştirmişler. Şirketin CEO’su Mehmet Ecevit’in belirttiğine göre daha önce çıkarttıkları üç oyunun üçü de başarısız olmuş ve firma maddi açıdan oldukça zor günler geçirmiş. Ta ki bir beyin fırtınası esnasında 1010! fikri ortaya atılana dek.

Öğrendikleri en önemli şeylerden biri eğer bir mobil oyun yapıyorsanız karışık mekanikleri olan, öğrenmek için zaman isteyen bir yapım değil de kavraması kolay, kontrolleri basit ve oyuncuyu çabucak saran bir şey ortaya çıkarmanız gerektiği… Önceki oyunlarının üçünün de iyi olduğunu ama mekaniklerine alışmanın zaman istemesi nedeniyle başarısız olduğunun altını önemle çiziyor Mehmet Ecevit.

Dikkat çektiği bir diğer konuysa ekranı kaplayan, oyunu bölen video reklamlardansa oyunun tepesinde sürekli değişen ama az kaplayan bir reklamın daha kullanışlı olduğu, böylece kullanıcı dostu kalmayı başardıkları. Tabii Google Play’de gelen yorumların çoğunu cevaplamaları da bunun bir parçası.

Dilerseniz röportajın tamamına (İngilizce) buradan ulaşabilirsiniz. Son olarak Gram Games’in yeni oyun geliştiricilerine 2Tons adlı bir eğitim programıyla yardımcı olduğunu da hatırlatalım.