Yılların Eskitemeyeceği, Hala Oynadığımız Oyunlar

YAZAN Sistem Yöneticisi

Biz hala bunları oynuyoruz

Birazdan görecekleriniz, henüz hiç denemediyseniz keşfetmeye, oynayıp bitirdiyseniz de geri dönüp biraz daha takılmaya değer oyunları. "Bunların yenileri çıktı" demeyin, klasikler listemize güvenin!

HEROES OF MIGHT & MAGIC III

15 yıl önce abimle kaynaşma amaçlı başladığım Heroes III, o gün bu gündür vazgeçilmezim, bilgisayarımdan silemediğim yegâne oyun oldu.

Heroes III, sırf şehir içi görüntüleriyle bile kelimelere dökemediğim bir görsel şölen deneyimi yaşatıyor. Oyun içi kısımlarda, bu zamana göre hayal kırıklığı yaratacak grafikler olsa da hele siz bir de kale içine girin. İçeriye girdiğinizde o binalar, o manzara, o doğa bugün bile piyasa oyunlarına taş çıkartacak bir düzeyde. Mesela Rampart şehrinde, ejderhaların çevresinde döndüğü bir uçurum vardır. Hâlâ kafam dolu olduğunda, bir şeyleri düşünmem gerektiğinde açıp seyrettiğim o manzara beni benden alır.

Deli gibi kahraman basıp madenleri talan ederken, insanı sinir harbine sokan o hınzır yapay zekâsı, yolun ortasında ciddiye almadığım tarafsız birimlerin, vakti gelince binlere ulaşıp korku saldığı, "hadi bu son tur, kaydedip yarın devam ederim" söylemini bolca tekrar edip ezan sesiyle sabah olduğunu anladığım ve mazideki birçok anımı yeniden yaşatan bir oyun benim için.

biz-bunlari-oynuyoruz-1

Günümüz teknolojisine ayak uydurmakta zorluk çeken bu kadim eseri, benim gibi tutkuyla oynayan bazı bağımsız arkadaşlar HD mod adını verdikleri bir güncellemeyle oyunu restore edip ücretsiz kullanıma sunmuşlar. Yüksek çözünürlükte oynama fırsatı sunan, oyun içi ve arayüzdeki hataların giderildiği, oynanışı kolaylaştıran kısayol ve rahat kullanıma sahip arayüzü ile HD mod, "ama abi şimdi kaç senelik oyun heroes 3, çalışır mı ki" diyeceklere cevap niteliğinde. Sakın ola ki içeriğinde hiçbir eklenti paketinin yer almadığı, fahiş fiyata satılan "HD Edition" ile karıştırmayın. HD mod tamamen ücretsiz ve halen geliştirilmeye devam etmekte.

Heroes III, başyapıt niteliğinde bir oyun olmasının yanında, ayrıca kolay kullanıma sahip, müzik yelpazesi geniş bir oynatıcı vazifesi de görüyor. Öyle ki kimi zaman oyuna ara verip, Tower şehrinde öylece durmuş müzik dinlerken buluveriyorum kendimi... –Özer

PES 6

"Bugüne kadarki en iyi futbol oyunu. Gerçek futbol nasılsa bu da neredeyse aynısı. Bir futbol oyunu daha ne kadar gerçekçi olabilir ki? PS2'de bu oyunu yapan adamlar PS3'te kim bilir nasıl müthiş bir oyun yapar..."

(YAPAMADI)

biz-bunlari-oynuyoruz-2

O yıl zirveyi gördükten sonra yeni nesle geçişte tökezleyen PES, o konuma bir daha hiç dönemedi. Rakip seri FIFA da büyük düşüşten sonra yeni yeni toparlanmaya çalıştığı için zirve bir süre boş kaldı. Futbol sever oyunculardan önemli bir çoğunluk bu boşlukta PES 6'yı modlarla cilalayarak yola devam etti. Ama zamanla FIFA toparlanıp kendini iyice gösterdikçe kitle yavaş yavaş FIFA'ya kaydı, bildiğiniz gibi.

Fakat FIFA'ya adapte olamayıp yeni PES'lerden de aradığını bulamayarak arafta kalan bazı oyuncular hâlen PES 6'ya tutunuyorlar. Büyük mod paketleriyle oyunu her sezon güncelleyerek futbol dünyasını yakalamaya çalışıyorlar ve bu şekilde günümüze dek gelmiş durumdalar. Liglerdeki mevcut takımlar, kadrolar, futbolcular, formalar, statlar...  Futboldaki her gelişmeyi aktararak yaşlı dostu yaşatmayı sürdürüyorlar. –Burak

CRUSADER KINGS II

Oyunları kabaca ikiye ayırabiliriz. Büyük bir zevkle oynayıp bitirdikten sonra bilgisayarımızdan kaldırdığımız oyunlar ve bir gün mutlaka kendisine geri döneceğimizi bildiğimiz için sabit diskimizde daimi bir yeri olan oyunlar (Sonra DVO’lar, sonra MOBA’lar, sonra beğenmediklerimiz… Kaç oldu? –Sarp) (Ben bu kadar ayırdım, olmaz mı yani? –Deniz G.) (Olur olur, kıyamam –Sarp). Crusader Kings ikinci kategoriye giren bir oyun. Çünkü bu oyun başarılarınız ve yenilgilerinizle, hayalleriniz ve hayal kırıklıklarınızla, dostlarınız ve düşmanlarınızla, sevinçleriniz ve üzüntülerinizle, kısacası sizi siz yapan anılarınızla kişisel tarihinizin bir kısmını barındırıyor.

biz-bunlari-oynuyoruz-3

Oyunları bize gerçek hayatta yapamayacağımız şeyleri yapma imkânını verdiği için seviyoruz ve bu yüzden “yaşam simülasyonu” diyebileceğimiz oyunlar gerçeğe ne kadar yakın bir deneyim sunarsa o kadar bağlanıyoruz onlara. Küçük bir kasabanın kontuyken aynı düklükteki komşu kasabayı ele geçirip gücünüzü biraz daha artırmak için bir taraftan emriniz altındaki baronlardan en fazla askeri nasıl alabileceğinizi düşünürken bir yandan da bağlı olduğunuz Dük’ü yaptıklarınıza ses çıkarmasın diye ikna etmek için Tywin Lannister edasıyla entrika kurduğunuz bir oyun Crusader Kings. Ve hazırlamak için oyun içinde yıllar harcadığınız planın rakibiniz, eltisinin oğlu Yorkshire Dükü’nü yardıma çağırmasıyla yerle yeksan oluşunu seyrettiğiniz bir oyun. Üstelik bunu yaparken size yüzünüzde aptal bir gülümsemeyle çenenizi okşatıp “Well played AI, well played,”dedirtiyor.

Bir sürü yazı ve rakamla dolu karmaşık arayüzüyle CK II’nin su damlalarının düşüşünü simüle eden çok gelişmiş bir fizik motoru olmayabilir; fakat kendi arzuları, planları, korkuları, zaafları olan binlerce karakter arasında yarattığı ilişkiler ağı; ve sizi karar verip, verdiğiniz kararların sonuçlarına katlanmak zorunda olduğunuz durumlarla karşı karşıya bırakmasıyla Crusader Kings, tıpkı gerçek hayat gibi. Ya da nefes aldığınız sürece oynamak zorunda hissettiğiniz bir oyun. –Deniz G.

JUST CAUSE 2

Hayır arkadaşlar, Avalanche’dan ya da Square Enix’ten para falan almıyorum. Hayır, sizden önce Just Cause 3’ün haberini de almamıştım. Son olarak, hayır, cidden laf kalabalığı yapmıyorum..tamam biraz yapıyorum gibi. Ama hâlâ açıp anca %75’ini bitirebildiğim Just Cause 2’yi oynamaya devam ediyorum ben yahu!

biz-bunlari-oynuyoruz-4

Just Cause 3’ün geliyor olmasının gazını bir kenara bırakırsanız, FPS’lerde Bulletstorm’un yaşamıma kısa süreli kattığı eğlenceyi Just Cause 2 yıllardır yapıyor. Yan hikâyeler dışında oyunlara competionist olarak yaklaşmadım hiç (her tüyü topla, her kutuyu aç, her başarımı kazan vs.). Ama Just Cause 2’de beni delirten bir şeyler var. O devasa haritası, rahat hareket kabiliyeti, bir yerden yola çıkıp ulaşımın şeklini dert etmeden bambaşka bir yerde kendimi bulabilmek gibi derimin altına işlemiş konular yüzünden kopamıyorum bir türlü. Patlaması çatlaması, arcade kokan aksiyonu, ortalamayı zor tutturan grafikleri, ama en çok da yere ayak basmadan fink atabilmenin eğlencesiyle Just Cause 2 yeni oyun gelene kadar kütür kütür oynanır. Tabii modları, ücretsiz sunulan multiplayer’ını falan işin içine katarsanız, ben bu yazıyı durduramam hayatta. Bak…durduramıyorum..geliyor..GELİYOOOR! –Sarp

DLC DELİSİ! - Borderlands 2

Diablo’msu loot çılgınlığını FPS’ye uyarlamayı iyi başarmış, dolayısıyla da bayağı popüler olmuştu ilk Borderlands. İkinci oyunun daha iyi ve daha popüler olmayı başarması da malumunuz. The Pre-Sequel de beklenenin altında kalınca Borderlands 2 eşya toplamayı seven FPS meraklılarının uzun yıllardır gözdesi olarak kalmayı başarıyor. Bir de Borderlands 2’nin DLC çılgınlığı var tabii bu durumu destekleyen. Geçen yıla kadar çıkan, Season Pass’e ve Game of the Year Edition’a dâhil olan ve olmayan 50’ye yakın karakter, kaplama, silah vs. paketiyle işin suyunu çıkarmış gibi görünüyor olsa da oyuncu topluluğu genelde çok da pahalıya satılmayan DLC paketlerini kabullenmiş durumda denilebilir.

biz-bunlari-oynuyoruz-5