Mini Dosya Konusu: EA - Galatasaray Savaşı

YAZAN Emre Sümer

Galatasaray’sız bir Türkiye Ligi

Benim en sevdiğim FIFA hep FIFA 2000 olmuştur. O tarihten sonra seri benim için baş aşağı gitmeye başladı ve bir de üzerine Winning Eleven efsanesi gelince tamamen çıktı gitti hayatımdan. Yalnız hepimizin yıllardır cevabını merak ettiği bir soru var: Oyunda koskoca Türkiye ligi varken neden sadece Galatasaray yoktu?

Bu sorunun cevabı “EA telif hakkını alamadı çünkü” şeklinde geçiştirilse de aslında gerçek bu değil. Olayın aslı şu: Oyun yapımcıları, ligleri oyunlarında kullanabilmek için federasyonlara para ödüyor. Real Madrid, Manchester United, Barcelona gibi oyunun reklam yüzü olacak, videolarında falan yer alacak çok popüler ve başarılı takımlara ise ayrı bir ücret ödeniyor. İşte Türkiye Ligi’nin ilk kez oyunda yer alacağını öğrenen Galatasaray da kendini bu sınıfa dâhil ederek EA Sports’tan ek ücret istedi. Bu talebe çok sert bir tepki veren EA Sports ise Galatasaray’ı oyundan çıkarttığı yetmiyormuş gibi takımın sahte bir versiyonuna bile yer vermedi. Onun yerine Sakaryaspor’u koymayı tercih etti. Ne kadar kızdıysa artık…

Lakin işin ilginç tarafı bu değil. Galatasaray’ın oyunda yer almadığı 2000 sezonu ironik şekilde kulüp tarihinin en başarılı sezonu oldu ve Galatasaray üst üste dördüncü kez şampiyonluğa ulaştığı gibi, hem UEFA’yı, hem de Süper Kupa’yı alarak Avrupa futbolunu da domine etti (yazarın burada göğsü kabarır). Hani EA Sports’a mı hırs yaptınız diye sormadan edemiyor insan.

fifa-2001

 

2000’deki ilk EA Sports - Galatasaray restleşmesine firmanın tepkisi çok büyük olmuş ve kulübü oyunundan tamamen çıkarmıştı. Fakat bir yıl içerisinde gerçekleşecek acayiplikleri o günden kestirmesi elbette mümkün değildi… 

Tabii bunun üzerine FIFA 2001’de roller tamamen değişti. Firma Galatasaray’ı bir süper kulüp olarak kabul etmek zorunda kaldı ve taraflar resmi olarak anlaşmaya vardı. Ne de olsa oyunu özellikle Ortadoğu taraflarında pazarlamak için Galatasaray’dan daha iyi bir kapak olamazdı. Sonuç olarak 2000’nin tam aksine Türkiye Ligi’nin olmadığı oyunda yer alan tek Türk takımı Galatasaray oldu ve hatta oyunun unutulmaz (zamanında da büyük olay olan) Hagi’li kapakları rafları süsledi.

Yalnız FIFA 2001’de Galatasaray aşırı güçsüzdü, forması uydurmaydı, sadece dostluk maçı yapılabiliyordu ve spikerler hiçbir oyuncusunu söylemiyordu niyeyse. Bu da EA Sports’un intikamı mıydı, o da sizin yorumunuza kalmış artık.