YAZAN Volkan Turan

Bu pazar, canlı yayında, kıyasıya dövüşüyoruz

Dile kolay; Street Fighter IV 2008 yılında çıktı. Çok kahrı çekildi ama çok da kahrımızı çekti diyebiliriz. Yılına göre müthiş bir oyundu, bugün de öyle. Eminim 7 yıl sonra bir köşede oynanmaya devam edecektir (SFIII bile hâlâ deli gibi oynanıyorsa).

Yedi yılı aşkın bir süredir, öyle veya böyle bir şekilde hâlâ bileği bükülemedi SFIV’ün. Bir nesli kapadı, ama bugün oynanmayı sürdürüyor. Bunda da pek çok konuda “ilk” olmasının payı büyük.

Örneğin; SF serisi ilk kez SFIV ile ciddi mânâda online oynanış ile tanıştı. PC, PS3, PS4, Xbox 360, arcade, N3DS, mobil versiyonları ile neredeyse her platforma çıktı. Bütün platform ve DLC paketleriyle satışları 10 milyona yaklaştı. Geçen seneye kadar Capcom’un hâlâ amiral oyunlarındandı. Turnuva geçmişi ve geleneği çok eskiye dayansa da espor alanında dövüş oyunları içinde en ciddiye alınan oyun oldu. O kadar ki 2015’te espora harcanan paralar içerisinde SFIV tüm oyunlar içinde 10. sırada idi. İlk kez bir Türk karakter SF markasında yerini aldı (SFV’te gözümüz Hakan’ı arayacak şüphesiz). 16 karakter başladığı kadrosunu 44 gibi harika bir sayı ile kapadı. Türkiye dâhil turnuvası yapılmadığı ülke kalmadı.

Neticede her güzel şeyin sonuna gelinirmiş, öyle de oldu, SFIV’e veda ediyoruz. 16 Şubat’ta çıkacak olan SFV öncesinde SFIV’te son kez kozları paylaşıyoruz.

n11.com sponsorluğunda düzenlenecek olan “Veda Turnuvası” bu Pazar, 7 Şubat’ta 17:30’da başlayacak. Dayak Kulübü programı dâhilinde www.twitch.tv/oyungezerTV adresinde canlı olarak (PC üzerinden) düzenlenecek.

1. olan oyuncu n11.com’dan 250 TL hediye çeki + çok güzel bir Cammy figürü,

2. olan oyuncu n11.com’dan 150 TL hediye çeki,

3. olan oyuncu da n11.com’dan 100 TL hediye çeki kazanacak.

 

Bir veda turnuvası olacağından turnuvayı öyle aman aman uzatmayacağız, özet geçeceğiz diyebiliriz.

Turnuvada:

  • Tekli eliminasyon sistemi kullanılacak.
  • Katılmak isteyen oyunculardan 16 kişi seçilerek son kadro oluşturulacak.
  • http://challonge.com/sf4eveda adresinden turnuva durumu takip edilebilecek.
  • Lag, bağlantı kopmaları, maça çıkmama vb. durumlarda, daha önce düzenlediğimiz kurallar ise geçerli.
  • Turnuvada “Ben de olmak istiyorum” diyenler için kayıt sayfası şurası.

 

Turnuvaya katılanlar kadar siz izleyenler de kazanacaksınız! Turnuva boyunca, herhangi bir anda pek çok oyun kodu paylaşacağız sizlerle. Bunlardan bir tanesi örneğin Resident Evil Zero HDR (PS4) olacak! PC için olanları da yayın sırasında sizlerle paylaşacağız, sürpriz olsun :)

Bu veda turnuvasının sponsoru n11.com olması sizi aldatmasın, kendileri Street Fighter V’i de son derece destekliyor hatta oyun ön siparişe çıktı bile, ŞURADAN bir göz atın der, Pazar günü sizi kavgaya bekleriz! Gelmeyen Blanka olsun!

sf4turnuva-haber-big1