Global Oyun Pazarının İstatistikleri Açıklandı

YAZAN Furkan Güler

Oyunculuğun lider gelir kaynağı mobil sektörde

Oyun sektöründe hangi platformun ne kadar satış yaptığını merak eden Newzoo isimli araştırma şirketi, yaptığı pazar analizi sayesinde merak edilen sonuçları gün yüzüne çıkarttı.

Yayınlanan rapora göre bu yıl video oyunların gelirleri global olarak 100 milyar dolar civarında olacak. En büyük kazancı ise tahmin edebileceğimiz üzere mobil sektör sağlıyor. Paylaşılan istatistiklere baktığımızda 100 milyar doların yüzde 37'si mobil ve tablet, yüzde 32'si PC ve yüzde 29'u ise konsol platformu olarak paylaştırılmış.

2019 yılında ise tahmin edilen rakam daha da fazla oluyor. Uzmanlara göre yaklaşık 52 milyar dolar daha mobil oyun sektörüne giriş yapacak. Bu paranın 34 milyar doları telefonlara pay edilirken, geriye kalan 18 milyar dolar tabletlerde boy gösterecek.

PC ve konsol kısmı ise mobil platformlara göre çok daha küçük bir büyüme gösterecek. Tahminlere göre video oyunları marketi, yıllık yüzde 6 büyüme sağlayacak. Fakat mobil kısımda ise büyümenin yıllık yüzde 20 olacağı söyleniyor. İstatistiklere detaylı olarak göz atmak isterseniz, resimlerin üzerine tıklamanız yeterli.