No Man’s Sky Yanıltıcı Reklamdan Soruşturma Altında

YAZAN M.İhsan Tatari

Rüyadan kâbusa

Öyle ya da böyle, bu yılın en çok konuşulan yapımlarının başında No Man’s Sky geliyor. Duyurulduğu ilk günlerden beri kimilerinin umutla yaklaştığı kimilerininse patlayacağına kesin gözüyle baktığı oyun ne yazık ki çıkışının ardından oyun tarihinin en büyük fiyaskolarının arasına adını yazdırdı.

Doğal olarak tüm oyuncular bu durumdan şikayetçi. Forumlar, oyun siteleri ve sosyal medyada insanlar hayal kırıklıklarını birbirlerine anlatıp tartışıp duruyor. Ama bir oyuncu sadece tartışmakla kalmayıp işi resmi mercilere taşımış.

Eurogamer’da yer alan habere göre AzzerUK adlı bir Reddit kullanıcısı, hem No Man’s Sky hem de Valve hakkında ASA’ya (İngiltere Reklam Standartları Otoritesi) resmi bir şikayette bulunmuş. Sebebiyse oyunun Steam sayfasındaki yanıltıcı bilgiler.

Şikayetler ekran görüntüleri, grafik kalitesi, daha gelişmiş hayvan davranışları, geniş çaplı uzay savaşları, gemilerin davranışları, arayüz, hedef alma sistemi gibi oyun çıkmadan önce vadedilen ama şu anki versiyonunda bulunmayan şeyler etrafına kurulu.

Parasının iade edilmesini istemediğini, ama kendini kandırılmış hissettiğini, pazarlanan oyunla ortaya çıkanın arasında çok fark olduğunu belirtmiş. “Steam sayfalarındaki oyunların tüketicileri yanıltmasını bırakmasını istiyorsak Reddit’te oturup birbirimize yakınmak ve durumun er ya da geç kendi kendine çözüleceğini düşünmek yerine bu problemleri ASA’ya taşımamız gerektiğini düşündüm. Umarım bu durum hem Valve’ı hem de diğer şirketleri geliştiricileri gerçek, hakiki, önceden render edilmemiş ya da yazılamamış oyuniçi videolar ve ekran görüntüleri kullanmaya zorlamaya iter.”

ASA başka şikayetler de aldığını, soruşturmanın resmen başlatıldığını, hem Hello Games’le hem de Valve’la iletişime geçtiğini bildirmiş.

Her şey iyi güzel de “Neden Valve?” demeden edemiyorum. Bildiğim kadarıyla oyunun reklamını özellikle yapan ve fiyatını AAA kalitesinde belirleyen taraf Sony’ydi. Valve sadece kendisine verilen bilgileri her oyunda olduğu gibi sayfasına taşımıştır. Hadi onu geçtim, PS Store ve GOG.com gibi sayfalarda da aynı bilgiler ve görseller aynen yer almıyor mu? Demem o ki bugünlerde herkesin bir şekilde Steam’e sarması beni biraz bozuyor.

Hello Games ve Sean Murray’den ise henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

İLGİLİ BÖLÜMLER