23 Bağımsız Oyun, Tek Bir Büyük Gizem: Göz Mührü

YAZAN M.İhsan Tatari

Bu mühre siz de rastladınız mı?

Bağımsız oyun yapımcılarının çılgın insanlar olduğu konusunda hemfikiriz sanırım. Sadece oyunlarının alışılmışın dışında, insanı hayret ettiren şeyler olmasını kastetmiyorum ama. Onların içine sakladıkları deli işi gizemlerden bahsediyorum. Mesela Binding Of Isaac’in yapımcısının insanları gece yarısı ellerinde küreklerle sokaklara çıkaran numarası…

Anlaşılan onun bir benzerine, ama daha organize hâline daha rastlamış Reddit dedektifleri. Daha önce duymuş olabilirsiniz, RireMakar adlı bir Reddit kullanıcısı bu yılın ocak ayında Crypt of the NecroDancer oyununda ilginç bir sembole rastlamış ve “The Eye Sigil” (Göz Mührü) bulmacasını çözme çalışmalarının fitilini resmen ateşlemişti. Uzun araştırmaların ardından aynı mührün 19 farklı bağımsız oyunda daha ortaya çıktığı anlaşılmıştı.

Mühürleri bir hex editörüyle deşifre ettiğinizde tuhaf çizgilerden oluşan ve bir harita parçasını andıran farklı bir şekille karşılaşıyorsunuz. Quadrilateral CowboyDuskersNeon StructFlickers, Mini Metro, The Magic Circle ve Moon Hunters bu mührün bulunabileceği oyunlardan sadece birkaçı.

Geçen haziran ayında Mutanoman adlı bir başka Reddit kullanıcısı, Slide Of Shakes adlı kendi gizemleri olan bir oyunu araştırırken gerçek dünyada, Hollywood’ta bir USB bellek bulmuş. Cihazı içeren kutu bir boruya bağlanmış. İçinden çıkansa yine bir başka harita parçası olmuş.

Dün, yani 14 Ekim’de Reddit dedektifleri yeni bir mesaj atarak birbirinden alakasız 23 bağımsız oyunda bu mühre rastladıklarını ve haritayı sonunda tamamlamayı başardıklarını duyurdular. Haritanın görünümü şu şekilde:

Bununla birlikte haritanın ne işe yaradığı henüz çözülebilmiş değil. Yabancı oyun basınından çeşitli editörler de dâhil olmak üzere pek çok kişi bu sırrın peşine düşmüş durumda. Hatta Göz Mührü’nün bulunduğu oyunların yapımcılarıyla da bağlantıya geçmişler ama hepsi de bir cevap vermekten başarıyla kaçınmış.

Reddit ekibi bu mührü başka bir oyunda görüp görmediğinizi bilmek istiyor ve yardımlarınızı bekliyor (hangi oyunlarda bulunduğunu aşağıdaki infografikte görebilirsiniz). Eğer bu arayışa siz de katılmak isterseniz ya da haritanın ne manaya gelebileceğine dair bir fikriniz varsa buradan buyurun. Bol şans.