Valve Kumar Suçlamalarına Sert Çıktı

YAZAN Nurettin Tan

Gaben kumar iddialarına ateş püskürüyor

Hatırlarsanız Valve silahlar için kullanılan kozmetik kaplamaların (kısacası “skin” ama ben kaplama diyeceğim) bahis/kumar şeklinde oynatıldığı siteler yüzünden şikayet edilmişti.

Bu şikayetleri Washington Eyalet Kumar Komisyonu hemen mercek altına almıştı. Valve’den kumar oynatan bu siteler ile bağlantısını açıklamasını ve eyaletin kumar kanunları ile uyum içinde çalışıp çalışmayacağına dair cevap vermesini istemişti. Valve’nin suçlamalara cevap vermesi için 14 Ekim’e kadar vakti vardı ama ne oldu dersiniz? Valve Half Life 3’te bize yaşattığı sancının aynısını Amerikan hükümetinin en ciddi kurumlarından birine de yaşatmaktan çekinmedi. Cevaplarını ancak 17 Ekim’e yetiştirebileceklerini açıklayarak bir nevi klasik “Coming Soon” krizi yaşattı.

steambig

Sonunda Valve suçlamaları cevapladı. Valve’nin hukuk ofisinin verdiği cevapta firmanın hiçbir şekilde kumar siteleri ile alakası olmadığı, onları desteklemediği ve bunlar üzerinden kazanç sağlamadığı belirtildi. Bu kumar sitelerinin Steam’in oyunculara sunduğu kaplama satın alma ve değiş/tokuş yapma özelliklerini suistimal ettiklerini belirttikten sonra tavrını şu sözlerle sertleştirdi (ki bence hükümete karşı ifade verirken bu hiç zekice bir şey değil).

Oyun içi eşyalar, Steam’de değiş/tokuş ve OpenID hem Steam kullanıcıları içi hem de oyun üreten partnerlerimiz için önemli bir kazanç kaynağıdır. Komisyon’un niyetinin ya da Komisyon’un yetki kapsamının, doğrudan Washington’da kumarla bağlantısı olmayan ve yasal olarak çalışan ticari ve iletişim servislerimizi kapatacağına inanmıyoruz.”

Durun durun daha bitmedi;

“Valve’nin tüzüğü çiğnediğini düşündüğünüz ya da herhangi bir suç kapsamına giren hareketi varsa lütfen bize tebligat gönderin.” 

Bu noktadan sonra tavrını biraz yumuşatıyor, Valve bulduğu kumar siteleri ile bağlantısı olan Steam hesaplarını kapatabileceğini söylüyor. Komisyonla beraber hareket etmekten mutlu olacaklarını, haklarındaki suçlamaların yersiz olduğunu aydınlığa kavuşturmaya yardımcı olacaksa beraber çalışarak bu siteleri daha kolay tespit edebileceklerini belirtiyorlar.

Valve böyle cesur bir çıkış yapıyorsa kendini kanunen güçlü bir pozisyonda görüyor olmalı. Ayrıca sizce oyuncuların Steam eşyaları ve kaplamaları ile kumar oynaması Valve’yi bağlayan bir durum mudur? Valve bunların hepsini takip edebilir mi? Doğrudan bağlantısı olmamasına rağmen kaplama trafiğini çok hızlı çevirdiği için (dolaylı kazanç) Valve bu sitelerin varlığına göz yummuş olabilir mi? Kafalarda deli deli sorular, takdiri size kalmış.

İLGİLİ BÖLÜMLER