No Man’s Sky’a Açılan Yanıltıcı Reklam Soruşturması Sonuçlandı

YAZAN M.İhsan Tatari

ASA asamadı

Takipçilerimizin hatırlayacağı üzere, geçtiğimiz eylül ayında İngiliz bir oyuncu No Man’s Sky’ı Steam sayfasında yanıltıcı bilgiler paylaşma suçlamasıyla ASA’ya (İngiltere Reklam Standartları Otoritesi) şikayet etmiş ve böylece hem Hello Games hem de Valve hakkında soruşturma başlatılmasını sağlamıştı. İşte o soruşturma sonunda nihayete erdi ve Hello Games suçsuz bulundu.

No Man’s Sky’ın yapımcıları savunmalarında oyundaki gezegenlerin rastgele oluşturulduğunu, hiçbirinin el yapımı olmadığını, dolayısıyla her oyuncunun farklı bir sonuçla karşılaşacağını detaylı bir şekilde açıklamış.

ASA da soruşturmanın sonucu bağlamındaki açıklamasında oyun yayınlanmadan önce gösterilen ekran görüntüleriyle gerçek oyun arasında bazı “kozmetik farklılıkların” olduğunu fark ettiklerini, bununla birlikte Hello Games’in yeterince yakın bir oyun içi görüntü sağlamayı başardığını belirtti. Kısacası Hello Games aklandı. Valve hakkındaysa herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Öte yandan No Man’s Sky ekibi dün yayınladıkları yeni bir yamayla oyundaki can sıkıcı hatalardan birkaçını daha ütülediğini duyurdu. Bunların arasında size görev vermesi gereken önemli NPC’lerin konuşmayı reddetmesi, önemli Exosuit envanterlerinin gizemli bir şekilde Starship’e transfer olması, Azerty klavyelere daha iyi destek gibi şeyler var. Ek olarak desteklenmeyen bir mod kullandığınızda oyun sizi bununla ilgili bilgilendirecek. Yamayla ilgili tüm notlara buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BÖLÜMLER