YAZAN Nurettin Tan

Orvoç'un 2017 programı yoğun gibi. Blizzard Belediyesi çalışıyor.

Günümün en azından iki saatini işgal eden Overwatch 2017 yılı planlarını oyunculara ufaktan çıtlattı. Bu haberi başka yerlerde "2017'de birden fazla hero geliyor!" diye okuyabilirsiniz. Clickbait'e geldiniz, geçmiş olsun. Durum o değil.

YENİ KAHRAMANLAR

Kaplan kesinlikle yeni yılda ikiden fazla hero gelecek demiyor. Açıklamasının kısa özeti şöyle; birden fazla hero üzerinde aynı zamanda çalışıyorlar. Bazılarının çok iyi çalıştığını hissederlerse üzerinde daha fazla yoğunlaşıyorlar. Fikirlerini yansıtmayan prototipler olduğunda da sonra kafa patlatmak üzere onu rafa kaldırıyorlar. Aslanım Kaplanım, Genji üzerinden güzel bir örnek vermiş. Biyonik ninja üzerinde ilk çalışmaya başladıklarında taşların yerine oturmadığını hissetiklerini bu yüzden Genji'yi bir yıl rafa kaldırdıklarını söylemiş. Kısacası adamın dediği şu; birden fazla hero prototipi üzerinde çalışıyoruz ve onları deniyoruz. Ama bu demek değil ki bu sene ikiden fazla hero çıkacak (işler yolunda giderse belki çıkabilir de kim bilir). Kaplan'ın dediğine göre şu an kafalarına uyan bir hero prototipi var ve hayat bulması için sanat departmanlarına gönderilmiş vaziyette. Şunu da ben ekleyeyim Heroes of the Storm'da yeni bir hero'nun çıkma süreci yaklaşık 8-9 ay sürüyor. Şu da ayrı bir konu her sınıfa en azından üçer yeni hero gelmediği sürece oyunun meta çeşitliliği artmayacak. Bu yüzden çoğu kişi şu anda sıkıldığı için daha az Overwatch oynuyor. Ama bu zaman ve sabır meselesi.

YENİ HARİTALAR

Hepimiz yeni harita Oasis'i bekliyoruz. Overwatch'a çeşitlilik katması açısından Blizzard da yeni haritaların öneminin farkında. Ama Kaplan sürecin önemli olduğunu bildiği için yavaş adımlarla ilerlemeyi tercih ettiklerini belirtiyor. Yeni haritalar ve mod'ları sürekli denediklerini ve iyi çalıştığına kanaat getirdiklerini 2017'de ekleyeceklerini söylüyor. Arcade modunun yeni harita modlarını test etmek için harika bir fırsat olduğunu ve bunu değerlendirdiklerini de eklemiş.

"CUSTOM GAME" SUNUCULARI

Oyuncuların en çok istedikleri özelliklerden biri olan Custom Game sunucularının 2017'de geleceğini açıkladılar. İsteyen oyuncular artık katılmak istedikleri sunucuları kendileri seçebilecekler.

YENİ İLETİŞİM ÖZELLİKLERİ

Pek yakında oyun içerisinde dört "voiceline" kullanabileceğiz. Aynı şekilde dört spray birden seçebilme olanağımız olacak fakat duvarları ancak bir tanesi ile boyayabileceğiz. Takım olarak bir maça girdiğinizde de doğrudan grup voice chat'e düşeceksiniz. Dilerseniz takım chat'ine dönebileceksiniz. 

GELİŞTİRİLMİŞ İZLEME SEÇENEKLERİ

Bu konudaki değişiklikler daha çok turnuvalar için gibi görünüyor çünkü sunucuların fikirlerini alıyorlarmış. Fakat durum şu, geliştirilmiş izleme seçeneği ile istersek kuş bakışı şeklinde daha geniş bir alanda kim nereye gidiyor görebilecekmişiz. Ne zaman tamamlanacağı belli olmamakla beraber bazı özelliklerin 2017'de oyuna ekleneceği söyleniyor.

En son çıkan kahraman Sombra üzerinde de şimdilik bir değişiklik yapmayacaklarını belirtiyor Kaplan. Karakterin tasarladıkları gibi çalıştığını ama oyuncuların öğrenme eğrisinin artması için zaman geçmesi gerektiğini düşündüklerini belirtiyor. Yüksek seviyelerdeki oyuncuların giderek daha iyi Sombra oynadıklarını ve kahramanı yakından izlediklerinin altını çiziyor.

 

İLGİLİ BÖLÜMLER