YAZAN M.İhsan Tatari

Hayırdır doktor, kan mı lazım?

Life Is Strange ve Remember Me’nin yapımcısı Dontnot Entertainment’ın yeni oyunu Vampyr için başkarakterimiz Dr. Jonathan Reid’a odaklı bir hikâye videosu yayınlandı.

1918 yılında, Londra’da geçen oyunda Birinci Dünya Savaş’ından yeni dönen ve İspanyol Gribi salgınına karşı halkına yardım etmeye çalışan bir doktoru yöneteceğiz. Sorun, doktorumuzun aynı zamanda bir vampir olması.

Videoda Londra halkının Dr. Reid hakkındaki düşüncelerini belirttiğini görüyoruz. Oynanış namına pek bir şey yok maalesef. Ama videoyla birlikte gelen açıklamalar bir hayli ilginç. Buna göre, Doktor Reid vampirliği bir tür hastalık olarak görecek ve bir yandan onunla yaşamaya çalışırken diğer yandan da hastalarını tedavi etmeye devam edecek.

Oyunda öldürdüğümüz herkes Londra’nın güvenliğini etkileyecek. Dükkânlar kapanacak, insanlar daha temkinli davranacak, vampir avcıları da sokaklarda kol gezecek… Susuzluğumuzu gidermek için birini mutlaka öldürmek zorunda kalacağız fakat kimin ölüp kimin yaşayacağına ve bunu nasıl yapacağımıza biz karar vereceğiz.

Sanırım iyi insanlarla kötü insanlar arasında seçim yapabileceğiz. Life Is Strange’deki karakterlerin bazılarını ne kadar sempatik bulduğumu bazılarına da ne kadar sinir olduğumu hatırlıyorum da… Sonradan milletin içyüzünü öğrendikçe dengeler tepetaklak olmuştu. Bu oyunda da karakter tasarlama anlamında benzer bir başarı gösterebilirlerse bayağı ilginç şeyler olabilir.

Vampyr önümüzdeki sene PC, PS4 ve Xbox One için çıkacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER