Steam 2016 Kış İndirimlerinde Kaçmaması Gerekenler

YAZAN M.İhsan Tatari

Piksel pazarına nur yağıyor

Bir yılın daha son günlerine yaklaşırken Valve artık gelenekselleşmiş yılbaşı indirimlerinden biriyle daha oyuncuların yüzlerini güldürmeye, ekstrelerini şişirmeye ve cüzdanlarını boşaltmaya devam ediyor.

Her sene nasıl olduğunu anlamadan kendimizi kütüphanemizdeki “Belki bir gün oynarım” dediğimiz oyunların sayısını çoğaltmış olarak buluyoruz. İşte bu sene Oyungezer editörleri olarak bir değişiklik yapalım, indirimde olup da kaçmaması gerektiğini düşündüğümüz, sadece ucuz olduğu için değil, vaktinizi ayırdığınıza cidden değecek oyunları bir listede toplayalım dedik.

Bu sayfada bulacağınız oyunlar ya çok sevdiğimiz ve sizlerin de oynaması gerektiğini düşündüğümüz yapımlardan ya da bu indirimlerde aldıklarımızdan oluşuyor. Hatta işi bir adım ileri götürüp gizli cevherleri bulma konusunda usta olan sevgili Sinan Akkol’a da sorduk, o da bizleri kırmayıp bir öneride bulundu. İşte listemiz:

another-brick-in-the-mall

Another Brick in the Mall (Baran)

Yalan söylemeyeceğim, bu oyunu sırf isminden dolayı aldım. Tycoon tarzı oyunları çok severim ve yıllardır bu tarz düzgün oyun olmadığı için en kötü bir şans veririm diye düşünmüştüm.

Düşük beklenti ile oturdum oyunun başına fakat kendimi çok fena kaptırdım. Üstelik kız arkadaşımı da sürükledim peşimden. Ailemizi derinden sarsan bir oyun oldu Another Brick in the Mall. Çok fazla zeka, strateji, taktik gerektirmeyen bir oyun. AVM yapıyorsunuz sonuçta. Bütçeyi idare edebilen, geniş haritayı iyi planlayan ve müşterilerin taleplerini yerine getirebilen başarıya ulaşabilir. Sinir bozucu bir kaç noktasını (eşyaların yönlerini değiştirememe gibi) saymazsak güzel vakit geçirmek isteyenlerin göz atması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Tür: Simülasyon
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/521150/
Fiyatı: 17,85 TL

apotheon

Apotheon (Ares)

Antik Yunan temalı Apotheon'u şimdiye kadar oynamamış olmam bir hata. Ekrandaki karmaşık geometrik şekiller yüzünden oyun sırasında başım dönermiş gibi geliyor ancak derin bir nefes alıp sakince incelediğimizde görsellik açısından şahane olduğunu ve bölüm tasarımlarının temayı tam anlamıyla yansıttığını belirtmek gerekir. Başta Zeus olmak üzere insanlığı yüz üstü bırakan tanrılara karşı meydan okuma fikri oldukça cezbedici. Önemli bir uyarı: Ares'i yenmek çok zormuş diyorlar!

Tür: Aksiyon
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/208750
Fiyatı: 6,00 TL

aarklash

Aarklash: Legacy (M. İhsan)

Eğer izometrik açıdan oynanan taktiksel RYO’ların savaş kısmı daha çok ilginizi çekiyorsa, üstüne bir de mazoşistlik derecesinde zor oyunlardan hoşlanıyorsanız Aarklash tam sizin kaleminiz demektir. Tamamen orijinal bir fantastik diyarda geçen oyunda 4 kişilik bir ekibi yönetiyor, kimi zaman sayıca üstün kimi zamansa kan kusturacak kadar güçlü düşmanlara karşı dur durak bilmeden savaşıyoruz. Yalnız uyarayım, oyun cidden çok zor. Demosuna bir göz atın derim.

Tür: RYO
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/222640
Fiyatı: 3,10 TL

baldurs-gate

Baldur's Gate: The Complete Saga (Baran)

“Ah, the child of Bhaal has awaken. It is time for more experiments.”

Baldur’s Gate II tartışmasız şekilde hayatımda oynadığım en iyi oyun. Her repliğini, her düşmanını, her şehrin her taşını ezbere bilirim. Doğal olarak bir oyun tavsiye etmem gerektiğinde de direkt BG serisini söylerim.

Baldur’s Gate: The Complete Saga bizlere iki oyunun ve ek paketlerinin HD olarak yenilenmiş halini çok uygun bir fiyata sunuyor. Belki yeni nesil oyunculara görüntüler biraz alışması zor gelecektir fakat unutmayın ki bir oyunun hikayesi ve oynanışı grafiklerden çok daha önemlidir (Bkz: Minecraft). Harika senaryo ve oynanışının yanı sıra olağanüstü seslendirmeler ve müzikler işin içine girince alınan keyif daha da artıyor, 15 sene öncesinin grafikleri hiç göze batmıyor.

İzometrik Rol Yapma Oyunu tarihinin en popüler oyunu olan Baldur’s Gate serisini kaçırmayın, kaçıranları uyarın. 2001 yılında çıkan oyunun repliklerini 2016 yılının sonunda ezbere söyleyebiliyor olmam benim ne kadar psikopat olduğumu değil, oyunun ne kadar iyi olduğunu gösterir :)

Tür: RYO
Steam linki: http://store.steampowered.com/bundle/379/
Fiyatı: 41,84 TL

broforce

Broforce (Gencer)

21. yüzyılın Metal Slug'ı diyebilirim. Popüler Amerikan kültürünü komedi ve macera ile karıştırıp bize sunan retro oyun, hem 80'lerin hem 90'ların hem de 2000'lerin aksiyon filmi yıldızlarını kullanıma sunuyor. Aklımızda yer eden aksiyon filmi karakterlerini 2 boyutlu piksel grafikler ile sunan bu eğlenceli oyunu kaçırmayın.

Tür: RYO
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/274190/
Fiyatı: 6,00 TL

clannad

Clannad (Ömer)

Erkekler arasında yazılı olmayan ama uyulması gereken bazı kurallar vardır. Pisuvarlarda mümkünse arada bir boşluk bırakmak gibi, hoşlandığı kızın yanında arkadaşınla dalga geçmemek gibi (en azından çok geçmemek), Clannad'dan bahsetmemek gibi... Hem zaten niye bahsedeyim ki öte yandan. Siz karşıdan göründüğü gibi "sevimli kızlı, liseli, normal bir görsel roman işte" gibi algılayın ve uzak durun, konu da orada kapansın. Hayattan soğumuş insanların sayısını arttırmaya gerek yok.

Tür: Görsel Roman7
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/324160/
Fiyatı: 37,50 TL

condemned

Condemned: Criminal Origins (M. İhsan) 

Kendinizi savunma imkânlarının kısıtlı olduğu korku oyunlarını seviyor musunuz? Peki ya azılı bir seri katille ilgili polisiye öyküleri? Bir tutam doğaüstü etmene ne dersiniz? Eğer hepsine cevabınız koca bir evetse Condemned’a bir şans vermemek için hiçbir nedeniniz yok demektir. Merminin kısıtlı olduğu, kendinizi kalorifer boruları gibi eğreti silahlarla savunmak zorunda kaldığınız, teknolojik zamazingolarla delil aradığınız bir oyun bu. Türün müdavimlerine duyurulur.

Tür: Korku/FPS
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/4720/
Fiyatı: 12,00 TL

the-count-lucanor

Count Lucanor (Alp)

Bu yılın pek gün yüzüne çıkmamış bağımsız cevherlerinden biriydi The Count Lucanor. Hayalini kurduğu varlıklı yaşam için 10 yaşında özgürlüğünü ilan edip evinden ayrılmasıyla başlıyor Hans’ın öyküsü. Her biri ayrı özel karakterlerle dolu, piksel grafiklere ve animeye yakın ara sahnelere sahip, oynanabilirliği yüksek, sevimli ve ürkünç, biraz Zelda ve biraz Silent Hill istiyorsanız daha uzağa gitmeyin.

Tür: FPS
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/440880/
Fiyatı: 9,00 TL

darkest-dungeon

Darkest Dungeon (Tarık)

Muhtemelen duymuşsunuzdur adını ama eğer henüz ellerinizi bu mazoşizm propagandası oyuna uzatmadıysanız şimdi bakmanın tam sırası. Rogue-like sevenler, oyunların kendisini zorlamasını isteyenler ve RYO tutkunları için kolay kolay bulunmayacak bir cevher bu. Sonu gelmeyen zindanlarda sadece karşınıza çıkan varlıklara karşı fiziksel bir savaş sürdürmekle kalmayacak, akıl sağlığınızı da korumaya çalışacaksınız. Neredeyse her ekip üyesinin harcanabilir olmasından mı yoksa türüne çok uyan gotik atmosferinden mi bilinmez, insanı geriyor da ister istemez kendisi. Oyunlarda ciddi bir mücadele arayan herkes bakmalı.

Tür: RYO
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/262060/
Fiyatı: 19,50 TL

deadlight

Deadlight (Nurettin)

Zombi felaketi temasını seviyorsunuz ama dandik konuları ile bu güzelim kıyamet gününü paçavraya çeviren oyunlardan bıktınız mı? Öyleyse zamanında sessiz sedasız ilk olarak Xbox 360'da çıkan ve sonra PC'ye gelen Deadlight'ı duymamış olabilirsiniz. Duymadıysanız şanslısınız çünkü her indirimde Deadlight'in fiyatı Japon Pazarı'ndaki mandal seti seviyesine iniyor. 2D bakış açışı ile platform tarzında oynanabilirlik sunan Deadlight, elle çizilmiş sanat tasarımı ve dramatik hikayesi ile nereden baksanız 5 - 6 saatinizi işgal edecektir. Oyunu beğenmezseniz Marmaris'e gelip linç etmek için kapımda bitebilirsiniz. Kesinlikle alın.

Tür: Aksiyon
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/211400/
Fiyatı: 4,80 TL

the-deed-dynasty

Deed & The Deed Dynasty (Sinan Akkol)

Aile içi kavga, hır gür ve cinayet konulu bu AGS oyunu alıştığınız yapıdan çok farklı bir adventure... Katil Kim tarzı oyunu tersten oynuyorsunuz: Katil Sizsiniz ve bunu gizlemek için çok kısıtlı bir zamanınız var!

Oynayabileceğiniz en stresli oyun olma ihtimali var The Deed'in, ama oynayacağınız EN UCUZ ve Steam notu 90 olan oyun olacağı kesin.

Tür: Macera/RYO
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/460960/
Fiyatı: 0,30 TL

mankind-divided

Deus Ex: Mankind Divided (Alp)

Eidos Montreal, Human Revolution’da oynanış anlamında göze batan çoğu eksikliği yamayarak bu yılın en iyi cyberpunk aksiyon oyununa imzasını attı. Detaylara, serbestliğe ve nihayetinde görselliğe gösterilen özen takdire şayan. Hikayesi yılın en iyilerinden değil belki, ancak Deus Ex’in geleceği adına atılmış güzel bir mekanik adım.

Tür: Aksiyon/RYO
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/337000/
Fiyatı: 49,16 TL

final-fantasy-x

Final Fantasy X/X-2 HD Remaster (Ömer)

JRYO'ların altın çağından mükemmel bir başyapıt FFX. HD versiyonu da son derece özenli zaten. Hani türü seviyorsanız zaten FFX oynamamanız düşünülemez de, türe yabancıysanız ve "Ne buluyor bu insanlar JRYO'larda? diye merak ediyorsanız direkt ilk önereceğim oyundur kendisi. 30 TL çok düşük bir fiyat değil, farkındayım ama FFX'ten bahsediyoruz yahu! Gerekirse ruhunuzu satıp almanız gerek! Baştan uyarımı yapmış olayım yalnız, sonra bozuşmayalım: Yuna yengeniz olur (paketin içinde devam oyunu X-2 de var ama siz o yokmuş gibi davranın bence).

Tür: JRYO
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/359870/
Fiyatı: 29,40 TL

the-forest

Forest (Oğulcan)

The Forest, Steam'deki erken erişim kategorisinin en başarılı oyunlarından biri. Özellikle arkadaşlarınız ile birlikte oynadığınızda keyifli dakikalar geçirebilir, gecenin bir yarısı ormanda ağaç keserken duyduğunuz çığlıklar nedeniyle "Abi, geliyorlar kaç!" nidaları ile heyecan yaşayabilir ve adanın gizemini çözmek için mağaralarda saatlerinizi harcayabilirsiniz. Aslen bir hayatta kalma oyunu olsa da bol bol korku ögeleri, gizem ve bulmaca içeriyor The Forest. "3in1" gibi bir şey yani, kaçırmayın bence.

Tür: Korku/Hayatta Kalma
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/242760/
Fiyatı: 16,08 TL

guns-gore-canoli

Guns, Gore & Cannoli (M. İhsan)

Metal Slug sevenler, toplanın! Dilerseniz tek başınıza dilerseniz de bir arkadaşınızla birlikte bir mafya tetikçisini canlandırıp zombi ordularına karşı savaştığınız, çizgi film tadında grafikleri olan ve iyileşmek için canoli yediğiniz bir oyunum var! Hem de aralarda Baba filmine minik göndermeler bile yapıyor. Esprileri çok iyi değil belki ama gerek oynanış gerekse de eğlence anlamında güzel dakikalar geçirmenizi sağlıyor ekran başında.

Tür: Aksiyon
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/322210
Fiyatı: 9,00 TL

invisible-inc

Invisible Inc. (Nurettin)

Çok tutmasına ve iyi bir oyun olduğunu düşünmeme rağmen hiçbir zaman Klei Entertainment'in Shank'inin hayranı olmadım. Shank ve Shank 2 ile piyasada hızla yükselip adını duyuran Klei, Mark of the Ninja sayesinde (bak onun da indirimde olması lazım. Tavsiye içinde tavsiye veriyorum) "Gizlilik üzerine platform oyunu nasıl yapılır?" ders kitabı yazdı. Invisible Inc.'te durum biraz farklı, gene gizlilik üzerinde şirketler arası bilgi savaşına giriyorsunuz ama bu sefer bakış açınız yarı izometrik ve oyunun türü sıra tabanlı strateji. Özellikle grafikleri ve farklı yeteneklerle donatılmış ajanları ile sizi uzun süre oyalayacağını düşünüyorum. Nedense Invisible Inc.'in adı sanı çok duyulmadı; bunun nedeni muhtemelen kimsenin Klei'den sıra tabanlı strateji beklememesiydi. Neyse, erik gibi oyundur, kütür kütür oynarsınız.

Tür: Strateji
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/243970/
Fiyatı: 9,30 TL

metro-redux

Metro Redux Bundle (Alp)

Dimitri Glukhovsky’nin dünya çapında başarıya ulaşmış Metro serisinden uyarlanan oyunlarda nükleer savaş sonrası Moskova’sında insanların yer altında verdiğini yaşam mücadelesine tanıklık ediyoruz. Sefalet, umutsuzluk, güneşe ve gökyüzüne olan hasret ve bunlara rağmen bitmek bilmeyen nefret ve çatışmalar… Yoğun karanlık atmosferiyle oyuncuyu kendine esir alan, çok başarılı 2 FPS oyununun yenilenmiş sürümüne sahip olmak için çok iyi bir zaman.

Tür: FPS
Steam linki: http://store.steampowered.com/sub/44169
Fiyatı: 9,80 TL

n

N++  (Alp)

Çok kolay başlayan ama gitgide zorlaşan ve saç baş yoldurmaya başlayan Flash temelli bir platform bulmaca oyunu N’i hatırlar mısınız?. N++, N’in her yönden elden geçirilmiş yeniden yapımı. Pasifist ve biraz kırılgan bir ninjayı yönettiğimiz oyunda amaç sağ salim kapıya ulaşmak. Şurikeniniz, duman bombanız falan yok belki ama çevikliğiniz yeterli olacaktır. Altına hücum ve mayınlara dikkat.

Tür: Aksiyon
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/230270/
Fiyatı: 12,00 TL

neon-chrome

Neon Chrome (M. İhsan)

Crimsonland’ı sever misiniz? Peki cyberpunk türüne ilginiz var mı? O zaman sizi Neon Chrome’a alalım! Crimsonland’ın yapımcısından gelecekte geçen, aksiyonun hiç durmadığı, yol boyunca sürekli yeni yetenekler ve silahlar kazandığınız leziz bir yapım Neon Chrome. Müzikleri, cyberpunk atmosferi ve grafikleri de cabası. Her gün sıkılmadan birkaç el atacağınız o yapımlardan biri hatta.

Tür: Aksiyon
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/428750
Fiyatı: 12,00 TL

not-a-hero

Not a Hero (Nurettin)

8- bit dedin mi hem kalbimi hem de cüzdanımdaki yeşillikleri kazanırsın sayın oyun yapımcısı. Oyun cinsel bir obje olsaydı benim de 8-bit fetişim olurdu orası kesin. Not a Hero da sessiz sedasız, vitrine bile düşmeden Steam'e girmiş sağlam oyunlardan bir tanesi. Platform tarzındaki oyun tam bir kan ve kurşun banyosu senfonisi. Esprili hikayesi ve oynanış şekli ise düşmanları mermi ile paramparça ederken yüzünüzden pis bir sırıtışın eksilmemesini sağlıyor. Konu basit; BunnyLord'un seçim kampanyasını rakiplerini öldürerek destekleyeceksiniz. Rus mafyası, zenci yoho! çeteler, Yakuza gibi sağlam rakipleriniz olacak. Tam hatırlamıyorum ama 60 ila 90 arası bölüm içeriyor, dolayısıyla ödeyeceğiniz 5 lira karşılığında size saatlerce eğlence sunacak oyunlardan. Her bölümün özel bitirme koşullarını bitirmeye çalışırsanız oynama sürenizi iki ile çarpabilirsiniz.

Tür: Aksiyon
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/274270/
Fiyatı: 5,25 TL

odallus

Odallus: The Dark Call (Alp)

Castlevania’yı, o 8-bit grafiklerini, zorlu keskin oynanışını özlüyorsanız sizi tozlu kartuşlu NES dönemine götürecek bir oyunumuz var. Odallus: The Dark Call o kadar başarılı hazırlanmış bir modern retro oyunu ki uzaktan birine gösterip “Hacı bak Castlevania indirdim” diye yedirebilirsiniz. Gamepad ile oynamanız şiddetle tavsiye edilir.

Tür: Aksiyon
Steam linki: http://store.steampowered.com/app/319480/
Fiyatı: 4,20 TL (Oniken ile birlikte)

arastirin

Araştırın! (Göker N.)

Hayalinizdeki oyun için kredi kartınızı ekrana yapıştırmadan önce aynı oyunun farklı mecralardaki fiyatına bakın. Misal ; Might&Magic serisi bir oyunu Uplay'de daha uyguna almak varken Steam'de neden daha fazla ödeyesiniz? Nasıl olsa Steam'de de alsanız zorla Uplay yükletecek. Veya Total War Warhammer'ın azıcık indirimine dayanamayıp 134 TL'yi dayamadan önce bir de perakende kampanyalarına bakın. Metal kutulu halini 120 TL'ye alıp kredi kartına bölmek daha cazip olmaz mı? Özetle; ödeyeceğiniz meblağ artıyorsa iki kere araştırın, aradaki fark ile iki tane de bağımsız alırsınız. Fena mı olur?

Tür: Hayatta Kalma/Strateji
Fiyatı: Yeteneklerinize bağlı

Listemiz böyle arkadaşlar. Hem satın aldıklarımız hem de tavsiye ettiklerimiz olduğundan çok bilinen ama iyi indirime girenler ile kıyıda köşede kalmış iyi oyunların bir karışımı oldu. Umarız ilginizi çeken, size güzel vakit geçirtecek üç-beş bir şey bulabilirsiniz. Her zamanki gibi sizin tavsiyelerinizi de yorumlarda bekliyoruz.

İLGİLİ BÖLÜMLER