Razer'ın 3 Ekranlı, 12K Çözünürlüklü Laptop'ı Valerie'yi Tanıyalım

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Razer, gizli projesi Valerie'yi yavaş yavaş sunuma çıkarıyor.

 Oyuncu ekipmanı denince akla ilk gelen firmalardan biri olan Razer'ın bir süredir üzerinde gizli gizli çalıştığı Project Valerie birkaç gün önce gün üzüne çıktı.

Henüz çok fazla detay açıklanmasa da gerek iş gerekse oyun için harika bir laptop/diz üstü bilgisayar üretiliyor. Valerie'yi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise 4K çözünürlüklü tam üç tane ekranı olması, üstelik bu ekranların her biri 17.3" boyutunda.. Valerie toplamda 12K çözünürlük sunuyor. Fotoğraflara baktığımızda da oldukça portatif durduğunu söylemeliyim. Bununla birlikte Valerie toplamda 5,5 kilo ağırlığında, yani ortalamanın biraz üzerinde. Gülü seven dikenine katlanır diyelim bu durum için.

Razer Valerie, henüz seri üretime geçmedi. CES 2017'de tanıtılan laptop ile ilgili aslında çok da bilgi sahibi değiliz. Son zamanlara kadar gizli kalan bu oyun canavarı ekran kartı olarak NVIDIA GeForce GTX 1080 kullanıyor. Toplamda ise 11520x2160 çözünürlük sunuyor. Aslen oyuncular için tasarlansa da özellikle Youtuberlar, filmciler ve video kurgusu yapanlar için ideal bir cihaz gibi duruyor.

Tabii ki bu kadar ekrana sahip bir laptopın ne derece kırılgan ve narin olacağı da büyük merak konusu. Aynı zamanda GTX 1080 çok güçlü bir kart olsa da 12K çözünürlüğü üst düzey grafikleri olan bir oyunda ne seviyeye kadar kaldırabilir tahmin etmek güç. Zira CES 2017'de yapılan denemelerde Battlefield 1 oynarken 30 fps'nin altını gördüğünü söyleyen Youtuberlar var.

Açıkçası Razer Valerie bende büyük heyecan uyandırdı, ancak diz üstü bilgisayarlar genelde ilk bakışta kendilerine hayran bıraksalar da performans olarak hala masaüstü bilgisayarların gerisindeler. Üstelik aletin ısınma problemleri yaşama ihtimali de var. Neticede hala test aşamasında ve kullanıcı eline ulaşmadı. Fiyatının ne kadar tuzlu olacağını da söylemeye gerek yok sanırım.

Siz ne düşünüyorsunuz sevgili Oyungezerler? 4K çözünürlüklü üç monitör bir oyuncu için çok mu abartılı? Fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

valerie1

valerie3

valerie2

İLGİLİ BÖLÜMLER