YAZAN Yasin Madyb İlgün

Peki Twitch'e yetişebilecekler mi?

 Oyun yayıncılığı denince akla ilk gelen isim Twitch'in piyasadaki en büyük iki rakibi Azubu ve Hitbox birleşme kararı aldı.

Hitbox'ın kurucularından biri ve CEO'su olan Martin Klimscha, Azubu'nun Hitbox'ı satın aldığını açıkladı. Miktarın ne kadar olduğu ise açıklanmadı ancak Los Angeles Times'ta yapılan bir habere göre "onlarca milyon dolar, nakit olarak" ödenmiş. LA Times güvenilir bir kaynak olduğu için yüklü bir ödeme kulağa hiç de şaşırtıcı gelmiyor.

Hem Azubu hem de Hitbox zamanında Twitch'e rakip olmayı başarmış ancak onun seviyesine ulaşamayıp bir hayli geriye düştüler. İkilinin birleşmesiyle birlikte Twitch'e büyük bir rakip gelebilir. Ancak birleşme hemen gerçekleşmeyecek. Şu an için iki yayın platformu da ayrı ayrı yayın hayatına devam edecek. Klimscha, yakın gelecekte iki şirketi birleştirip güçlü bir oyun yayıncılığı platformu oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Bununla birlikte projenin adı bile henüz paylaşılmadı.

Klimscha, bu yeni platformun özellikle mobil cihazlar üzerine yoğunlaşacağını ve farklı gelir modelleri üzerine gideceğini de sözlerine ekledi.

İki yayın sitesi bir araya geldiğinde bile Twitch'in üye ve izlenme sayılarının yanına yaklaşamıyor. Twitch ise yakın zamanda oyun yayıncılığının yanı sıra, V-loglar ve tartışma grupları için de yayın bölümleri açmayı planlıyor.