AMD, Yeni İşlemcisi Ve Ekran Kartı İçin Tarih Verdi

YAZAN M.İhsan Tatari

Ryzen ve Vega ufukta göründü

Ekran kartı ve işlemci piyasasının üç büyük devinden biri olan AMD firması, Intel ve Nvidia ile olan ezeli rekabetinde bir sonraki raunda şimdiden hazır. Dün düzenlenen toplantıda firmanın yeni işlemcisi Ryzen ile yeni ekran kartı Vega’nın beklenildiği üzere bu yıl içerisinde satışa çıkacağı resmen doğrulandı.

PC World’te yer alan habere göre Ryzen model işlemciler önümüzdeki mart ayının ilk haftalarında piyasada boy göstermeye başlayacak. Zen teknolojisiyle çalışan yeni çipin Intel Core i5 ve i7 ile rekabet edecek şekilde tasarlandığı söyleniyor. Bunun yanı sıra Zen 2 ve Zen 3 modelleri üzerinde şimdiden çalışılmaya başlandığı ve 7nm teknolojisini araştırmaya devam ettikleri de toplantıda dile getirilenler arasında.

Ekran kartı cephesine bakıldığındaysa firmanın yeni GPU’su Vega’nın da bu yıl içerisinde, 2017’nin ikinci çeyreğinde satışa sunulacağı açıklandı. Fury X’ten %45 daha fazla performans sağlayan ekran kartının Nvidia’nın GTX 1080’ini, hatta Titan X’i bile geride bırakacağı öngörülüyor.

Son olarak firmanın gelirlerinde %7’lik bir artış olduğu söylenmiş. Bununla birlikte net gelirlere bakıldığında 51 milyon dolarlık bir zarar söz konusu. Geçen yıl 102 milyon dolarlık zarar kaydettikleri düşünülürse bu o kadar da kötü değil aslında.

Bir donanım cahili olarak dilim döndüğümce gelişmeleri aktarmaya çalıştım, sürçü lisan ettiysem affola.

İLGİLİ BÖLÜMLER