The Bard’s Tale IV’ten Savaş Ve Keşif Videosu

YAZAN M.İhsan Tatari

Çalsın sazlar, titresin düşmanlar

inXile Entertainment’ın Haziran 2015’te başlattığı bir Kickstarter kampanyasıyla hayata geçirdiği ve o zamandan beri geliştirilme aşamasında olan The Bard's Tale IV için yeni bir video yayınlandı.

Oyunun grafik motorunun marifetlerini ve çevre tasarımını daha önce görmüştük. Fichti Forest adlı bölümde geçen bu videodaysa savaş ve keşif mekaniklerine ilk kez göz atma fırsatı buluyoruz. Bir goblin mağarasına giren ekibimiz önce biraz etrafı dolaşıyor, sonra da bir düşman grubuyla çatışmaya giriyor.

inXile ekibinin paylaştığı bilgilere bakılırsa, videodakinin aksine grubumuza toplamda altı karakter katabileceğiz. Buna iki tane de büyü yoluyla çağrılmış karakter eklenebilecek. Her karakterin daha önceki The Bard’s Tale oyunlarında olduğu gibi farklı özellikleri (yakın dövüş, büyü, hırsızlık vs) olacak elbette.

Buna ek olarak oyunun hâlâ geliştirilme aşamasında olduğuna ve videodakinin aksine karakterlerimizin portrelerinin konuşurken bu şekilde zıplamayacağına önemle dikkat çekiliyor. Portreler de değişecekmiş hatta. Grafikler, ışıklandırmalar ve büyü efektleri gibi şeyler de geliştirilecekmiş.

Izgara tabanlı bir oyun olmasına rağmen keşif kısmının duraksamadan, kara kare yürüyormuş hissi vermeden yapılması bence hoş olmuş. Savaş sistemi biraz daha geliştirilebilir belki. Yalnız karakterlerimizden birinin 4:04’te küçülme büyüsü yaptığında diğer goblinin verdiği tepki gerçekten de harika olmuş :) Bu tür şeyleri aşırı tekrar etmeyecek şekilde oyuna yayabilirlerse süper olur cidden.

The Bard’s Tale IV’ün bu yılın sonbahar aylarında bizlerle olması bekleniyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER