Valve Şimdilik Konsola Oyun Yapmayı Düşünmüyor

YAZAN Furkan Kirazoğlu

Valve PC ile mutlu

Son zamanlarda sık sık açıklamalar yapan Gabe Newell’ın modlar üzerine söylediklerini sizlere aktarmıştık. Bu sefer Valve’ın konsollara olan ilgisiyle alakalı bir açıklama geldi.

Gabe Newell’ın bazı basın mensuplarına yaptığı açıklamayı aktaran Eurogamer, Valve’ın konsollara nasıl baktığını gözler önüne serdi. Rapora göre Valve'ın uzun süredir konsola oyun çıkartmamasının sebeplerinden biri fikir çatışması. Örnek olarak Newell, PC'de oldukça popüler olmasına rağmen konsol cephesinin free-to-play oyunlara pek sıcak bakmadığını ve dertlerini anlatamadıklarını dile getirdi.

Gabe Newell bundan sonraki örneğiniyse iOS üzerinden verdi. Kimi zamanlar bir ürün için günde 5-6 güncelleme hazırladıklarını söyleyen Newell, “Steam App’in iOS versiyonunu çıkarttığımızda bir sürü geri bildirim aldık ve bir sonraki gün de güncelleme hazırladık. Fakat bu güncellemeyi altı ay boyunca kullanıcılara sunamadık! Üstelik güncellemeyi neden yayınlamadıklarını da öğrenemedik! Bize anlatmadılar. Güncellemeyi sonunda yayınladıkları zaman da bize neden yayınladıklarını söylemediler,” dedi. Yaptıkları bir işle müşteri arasına fazla prosedür girmesinden rahatsız olduklarını sözlerine ekledi.

Eurogamer’ın “geliştiricilerin kendi başına konsollara oyun yayınlama koşullarında bir gelişim oldu mu?” sorusuna da Newell’ın cevabı, “şu an PC’yi seviyoruz. Hem de çok...” oldu.

Valve geçtiğimiz konsol nesli için The Orange Box, Left 4 Dead, Left 4 Dead 2, Portal 2 ve Counter-Strike: Global Offensive gibi birçok oyun çıkarmıştı. PlayStation 4 ve Xbox One’a henüz oyun çıkartmayan Valve şimdilerde asıl odağını sanal gerçekliğe vermiş gibi gözüküyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER