AMD Ryzen, Windows 7'yi Desteklemeyecek

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Aslında sebepleri mantıklı.

 İşletim sistemi olarak hala Windows 7'yi kullananlara kötü bir haberimiz var. AMD'nin yeni işlemcisi Ryzen'ın Windows 7'de sürücüleri olmayacak. AMD, bu işlemci serisi için Windows 7 kullanıcılarına hiçbir şekilde destek sunmayacak.

AMD, Ryzen'ı iki işletim sistemi için de düşünüyordu. Ancak AMD'nin PCWorld'e yaptığı açıklama ile Windows 7 desteği ihtimali rafa kalktı. Ryzen işlemcilerin sadece Windows 10 desteği sunacak olması aslında kötü bir haber değil. Böylece donanımların ve yazılımların paralel gelişecek, uyumluluk sıkıntısı ve sürücü sıkıntıları da dert olmayacak. Microsoft da bu veriyi doğruladı. Intel'in muadil işlemci serisi Kaby Lake de sadece Windows 10'u destekleyecek. 

İki işlemci de x86/x86-64 işletim sistemlerinde muhtemelen çalışır durumda olacak, fakat hiçbir şekilde yazılım desteği sunulmayacak. Yani Ryzen ya da Kaby Lake işlemci alıp sistem kurarsanız diğer işletim sistemlerinde bilgisayarınızı başlatma ve kullanma şansınız var ancak yazılım desteği olmadığı için performans bir soru işareti olarak kalacak. Tabii böyle bir tercih yapmak işi tamamen şansa bırakmak olacaktır. 

 

İLGİLİ BÖLÜMLER