Disney, Yahudi Karşıtı Video Sebebiyle PewDiePie ile Yollarını Ayırdı

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Disney bir yere kadar dayanabildi.

 En çok takip edilen ve en çok izlenen Youtuber olan PewDiePie, 11 Ocak'ta çektiği video yüzünden Disney ile olan bağlarını koparmak zorunda kaldı. Disney Stüdyoları, ünlü Youtuber'ın ırkçı şakalarının sınırı aştığını ifade etti ve Felix Kjellberg ile yollarını ayırma kararı aldığını açıkladı.

11 Ocak'ta yayımladığı videoda antisemitik bir içerik paylaşan Youtuber, Wall Street Journal'da çıkan bir habere göre ağustos ayından beri dokuzuncu defa ırkçı içerik yaptı. Mevzubahis videoda iki adam ellerinde "Yahudilere ölüm" yazan bir tabela tutup, gülüyor ve Kjellberg de videosunda bu olaya yorum katıyor.

Walt Disney Co.'ya ait olan Maker Stüdyoları, ünlü Youtuber'ın işlerini de idare etmekteydi. Stüdyo, bu olayın ardından bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada Felix "PewDiePie" Kjellberg'ün kasıtlı olarak provokatif ve saygısızca davrandığı ve net bir şekilde sınırı aştığı ifade edildi.

PewDiePie'ın bu videosunun gelirleri de Youtube tarafından kesildi. Kjellberg, 11 Ocak, 17 Ocak ve 22 Ocak'ta yayımladığı videolarını da kaldırdı. 22 Ocak'ta çektiği videoda Hz. İsa kostümü giymiş bir adamın "Hitler kesinlikle yanlış bir şey yapmadı." dediği görüntüleri paylaşmıştı.

PewDiePie, daha önce Twitter'dan da geçici olarak ceza almıştı. Bir numaralı Youtuber, IŞİD ile ilgili ayarsız bir şaka yapmış ve bunun ardından ünlü sosyal medya sitesinden geçici olarak yasak yemişti.

The Verge'de çıkan bir habere göre ise bu yaşanan olayların PewDiePie'ın Youtube Red'deki programı "Scare PewDiePie"ın ikinci sezonu iptal edildi. Youtube, ünlü videocuya bu programı devam ettirmesi için yüklü bir miktarda ödeme yapıyordu. PewDiePie'ın programı, aynı zamanda Google'ın önerilen reklamlarından da kaldırıldı. 

İsveçli Youtuber, böylece önemli bir gelir kaynağını kaybetmiş oldu. 

İLGİLİ BÖLÜMLER