Vampire: The Masquerade Yıllar Sonra Yeni Oyununa Kavuştu. Ama…

YAZAN M.İhsan Tatari

İşler pek de sandığınız gibi değil

Devamının yapılmasını deli gibi istediğimiz oyunlar diye bir liste, yok yok bir galeri yapsak (Hmm, Alp?) Vampire: The Masquerade serisi en üst sıralarda yer alırdı hiç kuşkusuz. White Wolf firmasının World Of Darkness evreninde geçen ve en son Troika’nın Bloodlines adlı oyunu sayesinde cirit atma fırsatı yakaladığımız bu dünya bugün bile oyuncuların göz bebeklerinden biri. Ama maalesef çooook uzun bir süredir bırakın devam oyununu, buralarda geçen pençesi, dişi düzgün bir yapım bile göremez olduk. Daha doğrusu olmuştuk… bugüne kadar.

White Wolf Entertainment dün sessiz sedasız hem PC’ye hem de mobil platformlara iki yeni oyun çıkardı. Bunlardan ilki Vampire The Masquerade: We Eat Blood, diğeriyse Mage The Ascension: Refuge. Ama hemen aşırı heyecana kapılıp kan torbası stoklarınıza saldırmayın, çünkü ikisi de birer interaktif kurgudan ibaret. Yani “kendi hikâyeni kendin çiz” tarzı kitaplara benzeyen, uzun metinleri okuyup seçim yaptığınız bir yazı tabanlı RYO.

Vampire The Masquerade: We Eat Blood’ta bir gece uyandığında artık insan olmadığını fark eden genç bir sanatçıyı canlandırıyoruz. Bir yandan içimizdeki korkunç açlık duygusuyla diğer yandan da bizi takip eden korkunç düşmanlarla mücadele etmemiz gerekiyor. Oyun, cep telefonundan birileriyle mesajlaşıyormuşuz gibi oynanıyor. Çizimler ve öykü ödüllü Zak Smith ve Sarah Horrocks’a ait.

Mage: The Ascension: Refuge ise son zamanlarda okuduğum en özgün hikâye yazarlarının başında gelen Karin Tidbeck tarafından kaleme alınmış. (Zeplin adlı kitabını tavsiye ederim, kelimenin tam anlamıyla “tuhaf” kurgudur. Hatta kendisiyle Kayıp Rıhtım'da röportaj bile yapmıştık zamanında, hehehe.) Bu kez modern İsveç’te, Suriyeli mülteci kamplarından birindeki bir gönüllü rolündeyiz. Derken bir gün, ansızın “büyü” diye bir şeyin gerçek olduğunu fark ediyoruz.

Her iki oyun da Steam’de World of Darkness Preludes: Vampire and Mage adlı tek bir paket hâlinde 18,00 TL’den satılıyor. App Store ve Google Play’de ise ayrı ayrı satılıyorlar. iOS için buraya ve buraya, Android içinse buraya ve buraya tıklayabilirsiniz.

Açıkçası Tidbeck’i bir oyunun senaryosunda görmenin haricinde her iki yapım da pek ilgimi çekmedi. Öte yandan White Wolf’un uzun bir aranın ardından yeniden hareketlendiğini görmek çok güzel. Hatırlayacağınız gibi bir ay kadar önce Werewolf: The Apocalypse’i duyurmuşlardı. Sanırım bu iki mobil oyun yakın zamanda kendilerinden farklı işler de görebileceğimiz anlamına geliyor. Dişlerinizi ve pençelerinizi bileyin dostlar…

İLGİLİ BÖLÜMLER