YAZAN M.İhsan Tatari

For the emperor!

Relic Games tarafından geliştirilen ve Warhammer 40K evreninin en sevilen yapımlarından biri olan Dawn Of War III için oyunda yer alacak dünyalardan (daha doğrusu haritalardan) dördünü tanıtan, oldukça etkileyici bir video yayınlandı.

Stüdyonun sanat direktörü Matt Kuzminski ve çevre tasarımı sanatçısı Tristan Brett, yayınlanan videoda bizlere her haritanın özelliklerinden, tasarım amacından ve küçük detaylardan söz ediyor.

Bunlardan ilki Cyprus Ultima, Orta Çağ döneminden kalma gibi görünen bir gezegen. Büyük kaleler, taş surlar, devasa heykeller, taş köprüler… Çatlaklardan çıkan dumanlar ve sisli uçurumlar cidden çok güzel görünüyor. Space Marine ve Ork birliklerinin burayı almak için bayağı bir çabalayacağını düşünmek yanlış olmaz.

Cage World, bir tür “yaşayan metalle” dolu, duvarların kıpırdadığı ve zemin taşlarının yer değiştirebildiği tuhaf bir dünya. Bu harita, oyunculara tamamen yabancı bir gezegende olduklarını hissettirme amacıyla tasarlanmış.

Öte yandan Starfort tam bir Space Marine üssü olarak çıkıyor karşımıza. İmparatorluk mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan bu “uçan kale” devasa silahları ve katedralleri andıran koca binalarıyla dikkat çekiyor.

Tanıtılan son dünya olan Acheron ise yüzeyinin kar ve buzla, derinliklerininse lavlarla kaplı olduğu, düşmanca çevre şartlarına sahip bir gezegen olarak çıkıyor karşımıza.

Bu haritalarda savaşmak gayet eğlenceli olacağa benziyor. Şahsen bu tür oyunlarda arada durup etraftaki mimariyi ve detayları incelemeyi severim. Özellikle de Warhammer oyunlarında…

Dawn Of War III, bu yıl içerisinde PC için çıkacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER