Bolivya, Ubisoft'u Fransa Hükümetine Şikayet Etti

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Bolivya hükümeti, Ghost Recon Wildlands'in kendi ülkesinde geçmesinden memnun değil.

 Bolivya hükümeti, döndü dolaştı ve sonunda Fransa hükümeti'ne patladı. Neden diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Çünkü 7 Mart'ta çıkacak olan Ghost Recon Wildlands, Bolivya'da geçiyor ve ülkeyi kaos halinde, uyuşturucu kartellerinin parmağında oynatılır şekilde resmediyor. 

Bolivya hükümeti de duruma bir tepki gösterdi ve Reuters'ta çıkan habere göre Fransa'dan duruma müdahele etmesini istedi. Yayımlanan haberde Bolivya'nın henüz hukuki haklarına başvurmadığının altı çizildi, ancak hukuki haklarına başvursa bile elde edebileceği pek bir sonuç yok aslında. Eğlence sektöründe bunun pek çok farklı örneği mevcut. Bolivya İçişleri Bakanı Carlos Romero, "Hukuki bir eyleme başvurmadan önce diplomatik müzakareler yapmayı tercih ettik." dedi.

Bolivya'nın da Fransa'dan tam olarak ne beklediği belirsiz ve daha da önemlisi ne bekleyebilirler ki? Oyunun çıkışına bu kadar kısa süre kalmışken böyle bir olayın gündeme gelmesi de Ghost Recon Wildlands için güzel bir reklamdan öteye geçmeyecektir. 

Bununla birlikte Ubisoft, konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan çekinmedi. Fransa tabanlı oyun geliştiricisinden yapılan açıklamada "Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands, tıpkı film ve TV dizileri gibi kurmaca bir hikayedir. Ubisoft tarafından geliştirilen diğer Tom Clancy's oyunları gibi bu oyun da modern bir evrende, gerçeklikten esinlenerek yapılıyor. Oyundaki karakterler, mekanlar ve hikayelerin hepsi hayal ürünü ve tamamen eğlence amaçlı. Bolivya'yı seçme sebebimiz ülkenin zengin bir kültüre ve büyüleyici güzellikte yerlere sahip olmasıdır. Oyun Bolivya'daki gerçeklikten farklı bir atmosfer sunsa da umarız oyuncular bu güzel yerleri takdir etme şansı bulur ve zengin ve çeşitlilik sunan bu bölgeleri keyifle oynarlar." ifadeieri kullanıldı.

Bolivya'nın bu konu hakkında yapabileceği çok bir şey yok, ancak sizin konu hakkınız varsa duymak isteriz sevgili Oyungezerler.

Ghost Recon Wildlands,7 Mart'ta PC, PS4 ve Xbox One için çıkış yapacak.