Ubisoft'un For Honor'daki Mikro-Ödemeler İçin Yaptığı Savunma Tatmin Etmedi

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Her kozmetik ürünü açmamıza gerek yokmuş.

 Ubisoft'un adının dramayla ve sıkıntılarla geçmediği bir gün görmeyeli herhalde çok ama çok uzun bir süre oldu. Yakın zamanda bir Reddit kullanıcısı, For Honor'da tüm kozmetik ürünleri açmak için gereken gerçek parayı hesaplamıştı. Oyundaki her şeyi açmak için tam 732 dolar harcamak gerekli ve eğer eşyaları oynayarak açmak istersek yaklaşık 2,5 yıl aralıksız oynamamız gerekiyor. 

Teknik olarak bazı oyun modları hariç bu kozmetik ürünlerin oynanışa pek bir etkisi yok. Amaçları bizi daha havalı göstermek ve şampiyonlarımızı kendi istediğimiz şekilde giydirmek, kişiselleştirmek. For Honor'ın oyun yönetmeni Damien Kieken, 'Warrior's Den' Twitch yayınında bu mikro-ödeme eleştirilerine bir yanıt verdi. Kieken, oyundaki her kozmetiği açmamıza gerek olmadığını ve herkesin her eşyayı açmayı istememesi gerektiğini söyledi. Yönetmen yaptığı açıklamada "Hiçbir zaman oyundaki her şeyi açmanız üzerine bir niyetimiz olmadı. İlk olarak bu hiç mantıklı değil. RYO mekaniklerini bir savaş oyununa entegre ettik. PVP tabanlı bir oyun yaptık, ama aynı zamanda biraz da RYO gibi. Tıpkı World of Warcraft'ta olduğu gibi burada da her karakter için her şeyi açmak ve edinmek istememeniz lazım. Bunu denemezsiniz. MOBA'lar için de bu geçerli. Oyundaki her karakter için her içeriği açmaya çalışmazsınız." şeklinde konuştu.

Oyuncuların genel olarak bir ya da iki karakter oynamalarını beklediklerini de sözlerine ekleyen Kieken, "Çoğu oyuncu sadece bir karakter üzerine odaklanıyor. Bazıları da üç şampiyon ile oynuyor. Oyunun tasarımı da bu yönde. Bu kozmetik ürünler oyun-sonu içerikleri aslında. Biz bunları oyunu haftalarca oynayarak açmanızı istiyoruz." dedi. 

> For Honor Satın Almaya Değer mi? - İnceleme

Olay dönüp dolaşıp şu noktaya geliyor; oyunu geliştiren ekip herkesin her eşyaya sahip olmasının anlamsız olduğunu ve çoğu oyuncunun sadece birkaç şampiyona odaklandığını söylüyor. Her eşya için bu kadar kasmanın da oyunun ruhuna aykırı olduğunu belirtiyor. Ancak For Honor'ı sıkıca takip eden biri olarak oyuncu kitlesinin bu açıklamayla pek de tatmin olduğunu söyleyemeyeceğim. Hatta gördüğüm kadarıyla bu açıklama For Honor oyuncularını daha da kızdırmışa benziyor. 

Damien Kieken'in açıklamalarda bulunduğu yayını hemen aşağıda bulabilirsiniz ancak yaklaşık iki saatlik bir yayın olduğunun da altını çizmek isterim. Sıkılabilirsiniz, sonra uyarmadı olmasın.