YAZAN Eser Güven

Heyecan tavan, tüyler diken diken

Her şey Beamdog'un başkanı Trent Oster'ın dün gece attığı gizemli tweetlerle başladı. "Bir seyahat acentası açmak hiç de fena fikir olmayabilir. Tatil kaçamaklarına uygun bir web adresi bulmalıyım" diye başladığı mesajlarına "Plan your escape" (kaçışınızı planlayın) diye devam etti ve bunun için satın almış olduğu web adresini açıkladı: PlanEscape.com

Ne kadar zekice bir kelime oyunu yaptığını görüyor musunuz? Tabi bu mesajlar Beamdog gibi Baldur's Gate, Baldur's Gate II, Icewind Dale Enhanced Edition'ları hazırlamış bir firmanın başkanından gelince Plan Escape bir anda haliyle Planescape'e dönüşüverdi ve heyecanmetremiz dın dın diye ötmeye başladı.

Bu bile tek başına Enhanced Edition için heyecanlanmak için yeterince kuvvetli bir nedenken içinde yalnızca bir geri sayımın yer aldığı web sayfasının kaynak kodunu inceleyen oyuncular secret="0x50 0x53 0x54 0x45 0x45" satırıyla karşılaştılar. Onaltılık sistemdeki bu kodların ASCII tablosundaki karşılıklarına baktığımızda bulduğumuz harfler sırasıyla P S T E E oluyor, yani PlaneScape Torment Enhanced Edition.

Bize de bu durumda yalnızca şunu söylemek kalıyor: Shut up and take my money!

İLGİLİ BÖLÜMLER