YAZAN Oğulcan Çelik

Yedi..yüz..yir..milyon? Dolar?

Bir yatırım yönetimi firması olan Morgan Stanley'e göre, Blizzard Overwatch'tan yılda 720 milyon dolar(cık) kazanabilir.

Dot Esports'ta yayımlanan ve Morgan Stanley'e ait olduğu söylenen rapora göre, birçok konuda her faktörün en iyi şekilde gittiği bir yıl içerisinde, Blizzard Overwatch'tan yılda 720 milyon dolar kazanabilir. İşlerin kötüye gittiği ve Overwatch'ın popülerliğini kaybettiği bir zamanda ise, raporda 20 milyon dolarlık bir kazançtan söz ediliyor. Tabii 20 milyon dolar pek de az gözükmese bile, yukarıdaki rakamın büyüklüğü üstüne uzun uzun düşünmeye davet ediyorum sizi. Ha bir de Overwatch'ta işlerin bırakın kötüye gitmeyi, çıkışından daha bile iyiye gittiğini söylemek gerek.

Yine rapora göre, 25 milyon oyuncuya sahip Overwatch'ın 17 milyon oyuncusu aylık olarak aktif. Blizzard'ın daha da fazla kar elde edebilmesi için, oyuncu kitlesini eSpor'a yöneltmeye ihtiyacı var. Firmanın Overwatch'tan 720 milyon dolar kazanması için, Overwatch'in sezon turnuvalarını ortalama 72,000, play-off'ları ise 7.7 milyon kişinin izlemesi gerekli. Böylece sponsorluk, lisans, reklam, bilet ve diğer marka ürünlerinin satışıyla birlikte Blizzard Morgan Stanley'in hedeflediği rakama ulaşabilecek.

Bir yandan Legion sayesinde World of Warcraft önceki genişleme paketlerine göre hayli başarılı giderken, bir yandan Starcraft'ın yenilenen versiyonu duyurulmuşken, bir yanda da Overwatch son zamanların en çok oynana oyunlarından biriyken, Blizzard'da yöneticilerin göbek üstüne göbek attıklarını düşünmekteyim ben. Galiba firma en başarılı yıllarını gözümüzün önünde geçirmekte.