AMD RX Vega Ekran Kartlarında İki Farklı Model Olacak

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Bütçemize hangisi uyarsa artık.

 AMD'nin Beijing'de gerçekleştirdiği teknoloji fuarında yeni ekran kartı serisi RX Vega hakkında birkaç yeni bilgi paylaşıldı. Vega'larda iki farklı VRAM seçeneği bulunacak. Bu kartların ilk modeli 4 GB VRAM sunarken diğeri ise 8 GB VRAM'e sahip olacak. 

İki ekran kartı da HBM2 kullanacak ve bant genişlikleri de 512GB/s olacak. Kartın yeni mimarisi ile VRAM'i çok daha efektif kullanması hedefleniyor ve AMD'nin de üstüne parmak bastığı noktalardan biri bu oldu. Yani Vega'nın 4 GB VRAM'li modeli bile  ekürisi olan eski ekran kartlarından gözle görülür şekilde daha iyi performans gösterecek. Mevcut şartlarda 8 GB VRAM'in sınırlarını zorlayan pek bir oyun bulunmuyor zaten, genel olarak 4 GB VRAM ile pek çok oyunu istediğimiz güzel detaylarla oynayabiliyoruz. Ancak gerek UHD'nin yavaş yavaş evlerdeki yerini alması, gerekse teknolojinin sürekli olarak gelişmesini düşündüğümüzde 8 GB VRAM de kısa bir süre sonra lüksten ziyade ihtiyaç olacak.

Bu GTX 1080 Ti'ın Üzerinde LCD Ekran Var!

VEGA serisi aynı zamanda notebook'larda da boy gösterecek. Üstelik yeni mimarisi sayesinde daha kompakt bir tasarıma sahip olan VEGA'ları küçük laptoplarda da görebileceğiz gibi duruyor. Tabii küçük ve ince laptoplarda güçlü donanım demek makinenin bağırması ve sürekli olarak soğutma çalışması yapması demek. VEGA'ların kompakt notebook'larda aşırı ısınması da oldukça yüksek bir ihtimal ve AMD daha önce buna benzer bir hata yapmıştı. NVIDIA da 1070 ve 1080'i genelde ince oyun laptoplarından uzak tutmayı tercih ediyor. Bakalım AMD bu taraf için nasıl bir karar alacak. 

> Bethesda ve AMD Ortaklık Kurdu

AMD'nin yeniden piyasada güçlü bir şekilde yer alması ise bence harika bir haber. Hem Ryzen serisi işlemciler hem de VEGA serisi ekran kartları ile piyasaya farklı bir hareket gelecek. Ryzen işlemciler çıkışlarıyla birlikte AMD'nin imajını bir hayli toparladılar bile.

AMD, VEGA ekran kartlarının bu yaz çıkış yapacağını duyurmuştu.

İLGİLİ BÖLÜMLER