YAZAN Nurettin Tan

For Honor oyuncuları Reddit'te kazan kaldırdı.

Konu oyuncularla firma arasındaki iletişim ya da şirket açısından bakarsak halka ilişkiler olunca Ubisoft'un notu hiçbir zaman çok iç açıcı olmadı. Özellikle oyun sektöründe firmaların oyunculardan (ya da gene firma açısından bakarsak "müşterilerinden") kopuk olmasını aklım bir türlü almamıştır.

Bazı firmalar vardır kendisini dünyanın zirvesinde sanıp hizmet sunduğu oyunculara tepeden karınca gibi gören tanrı modelini seçerler -ki onların sonu hep kötü bitmiştir-. Bazı firmalar ise oyunun yapım, geliştirme süreçleri esnasında ve piyasaya sürülmesinden sonra bile oyuncuları ile sıkı sıkıya bağ kurup gelen her türlü geri bildirime pür dikkat kesilir, dinlerler. Ubisoft onlardan birisi değil. Geçenlerde size oyuncuların isyan ettiğini ve MLG turnuva yöneticilerinin, şikayetçilerin sesini duyarak Peacekeeper'i turnuvalardan yasaklama kararlarını yazmıştık.

Saçma sapan şekilde dengesiz oyuncu karşılaştırma algoritması, oyun esnasında sürekli kopmalar, karakter dengesizlikleri (özellikle Peacekeeper ve Ubisoft'un buna uzun süre kulaklarını tıkamış olması) sonunda oyuncuları isyana hatta greve teşvik etti. Durum öyle bir hale geldi ki Reddit'te jbaayoun adlı kullanıcının açtığı protesto amaçlı başlık tepeden inmiyor. Jbaayoun Ubisoft seslerini duyana kadar 3 Nisan saat 17:00'den başlamak üzere oyuncuların 24 saat boyunca oyuna girmemesini istiyor. Resmen isyan bayrağı açılmış vaziyette, oyunculara gına gelmiş denilebilir.

Araya başka oyunlar girdiği için For Honor'a uzun süreden beri bakamıyorum ama forumları şöyle bir dolaştığımda özellikle dengesiz karşılaştırma ve sunucudan düşme problemlerinin halen olduğunu gördüm. Ben size ne olacağını söyleyeyim. Ubisoft For Honor ile güzel bir fikir buldu ama her zamanki hayalgücü kabızlıklarının verdiği beceriksizlik ile ileride bir gün bu konsepti başka bir firma alıp ilah gibi bir oyun çıkartacak. Dövüş mekaniklerinin ve oyun mantığının orjinale yakın ve potansiyel içeren böylesine güzel bir yapımın Ubisoft tarafından yeterli ilgiyi görmemesi gerçekten çok sinir bozucu.

Bu arada Ubisoft'tan bir açıklama geldiğini de belirtmem lazım. Oyunculardan gelen geri bildirimi izlediklerini söylüyorlar. Madem izliyorsunuz tahtınızdan arada inin de oyunculara cevap verin, iletişim kurun böylece insanlar resmen dijital grev yapmak zorunda kalmazlar. Pek yakında haşmetmeapları duyuru yapıp, yapacakları değişiklikleri açıklayacaklarını buyurdular. For Honor oyuncusu iseniz hepinize sabır diliyorum.

İLGİLİ BÖLÜMLER