YAZAN Furkan Kirazoğlu

Konami ağzını açtı

Gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan biri olarak dünya tarihine adını yazdırmış Diego Maradona yakın zaman önce oyun dünyasında ses getirmişti.

Konami’nin uzun yıllardır geliştirdiği PES serisinin myClub modunun “Efsaneler” kısmında emekli olmuş birçok efsanevi futbolcu (dolayısıyla Maradona da) yer alıyor. Eski oyunlarda sahte bir adla PES serisinde olan ünlü futbolcu PES 2017'de gerçek adıyla bulunuyordu. Maradona paylaştığı bir Facebook mesajında yüzünün PES 2017’de izinsiz kullanıldığını ve avukatı aracılığıyla yasal işlemlere başvuracağını belirtmişti.

Bu seferse aradaki münakaşaya Konami’nin penceresinden bakış atıyoruz. Firma, yaptığı açıklamada Maradona’nın söylemlerine cevap verdi. “Bir oyuncuyu izinsiz olarak kullandığımızla ilgili haberler çıktı. Ancak firmamız bu oyuncuyu anlaşmada yer alan lisansa uygun bir şekilde kullanıyor.”

Konami’yi şimdiye kadar farklı farklı vukuatlarıyla gördük. Fakat böyle büyük bir oyun firmasının Maradona’nın söylediği hataları yapması pek olası gözükmüyor. Konami ve Maradona arasındaki olayın nerelere gideceğini hep birlikte bekleyip göreceğiz.

İLGİLİ BÖLÜMLER