Steam'e Büyük Değişiklikler Geliyor; Sahte Oyunlara Elveda

YAZAN Furkan Kirazoğlu

Valve-YouTuber zirvesinden detaylar

Steam’i daha iyi bir oyun platformuna dönüştürmek için uğraşan Valve’ın planları iki YouTuber aracılığıyla ortaya çıktı.

Valve yakın zaman içerisinde ünlü YouTuberlardan TotalBiscuit ve Jim Sterling’i ofislerinde ağırladı ve fikir alışverişleri yaptı. YouTuberlar bu ziyaret sonrasında Valve’ın atacağı adımları video yayınlayarak izleyicileriyle paylaştı.

TotalBiscuit ve Jim Sterling’in açıklamalarına bakılırsa Valve’ın önümüzdeki zamanlarda yapacağı önemli değişikliklerden biri sahte oyunların önüne geçmek olacak. İyi oyunların daha çok göz önünde, tembelce ve hızlı para kazanmak için geliştirilmiş (sahte) oyunların olabildiğince derine gömülmesini isteyen Valve’ın bu konudaki atılımlarından biri resmi olarak da duyurulan Steam Direct. Valve’a göre, Steam Greenlight’ın yerini alacak Steam Direct sayesinde fazla sayıdaki oyunların yerini daha az sayıda ama daha kaliteli oyunlar alacak.

Kaliteli oyunların daha çok göz önüne çıkmasını isteyen firmanın yapacağı yeniliklerden biri de Steam Explorers. Her oyuncunun kaşif (explorer) olabileceği bu sistemde iyi satış rakamlarına sahip olmayan oyunlar arasında gezinebileceğiz ve kaşifler beğendikleri oyunları işaretleyebilecek. Bu sayede gizli cevherlerin su yüzüne çıkması planlanıyor. Aynı zamanda kaşiflerin kendilerine özel forumlarının olması ve başkalarının erişemediği oyunlarda çevrim içi maçlar düzenleyebilmesi de düşünülenler arasında.

Oyuncular arasında bahsi geçen ama Valve’dan doğrulama gelmeyen bir olay da sahte oyunların paralarını Steam koleksiyon kartlarından çıkartmasıydı. Görünüşe bakılırsa Valve koleksiyon kartlarındaki sistemi değiştirerek bu yöntemin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Steam’e gelecek değişikliklerden biri de oyunlar hakkında daha çok detaya ulaşabilecek olmamız. Bir oyunun neden bize gösterildiği, ne kadar ve nasıl övgüler aldığı gibi birçok içerik oyun sayfalarında yer almaya başlayacak.

Müşteri hizmetlerini de geliştirmeye amaçlayan Valve’ın bu değişiklikleri oyuncuları çok bekletmeden Steam’e ekleyeceği düşünülüyor. Tabii bunlar Valve’dan gelen resmi açıklamalar olmadığından bazı değişiklikler ya da vazgeçmeler de yaşanabilir.

İLGİLİ BÖLÜMLER