Counter-Strike'ın Pro Oyuncularına Sordular: Hangi Haritayı Sonsuza Dek Yasaklardın?

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Hayır, en sevilmeyen harita Dust2 değil!

 Profesyonel Counter-Strike: Global Offensive arenasında harita tercihi oldukça önemli bir faktör. Takımların stratejileri seçilen haritaya göre büyük değişiklikler gösteriyor. Her takımın favori olduğu haritalar mevcut ve sevdiklerinin yanı sıra oyunda keşke hiç olmasa dedikleri haritalar da mevcut. 

Redbull da bu çerçevede düşünmüş ve CS:GO'nun profesyonel oyuncularına "Bir haritayı sonsuza kadar yasaklama şansın olsa hangisini seçerdin?" diye sormuş. Akla ilk gelen harita Dust2 olsa da verilen yanıtlar aslında biraz şaşırtıcı. Biz sıradan oyuncuların artık bir hayli baydığı Dust2, profesyoneller için o kadar da sıkıcı değilmiş. Hatta oyuncuların en sık oynadığı haritalardan biri olan Cobblestone, profesyonel oyuncular tarafından pek de sevgi görmüyor. 

CS:GO'da Olay Var! Bazı Bıçaklar Daha Hızlıymış!

Hemen aşağıda hangi haritanın kaç oy aldığını ve profesyonel eSporcuların hangi haritadan tamamen kurtulmak istediklerini bulabilirsiniz. 

Overpass - 1 Oy

Aslında Overpass, hem sıradan oyuncular hem de profesyoneller tarafından oldukça sevilen bir haritadır. Bununla birlikte "Hiko" bu haritadaki kötü anıları sebebiyle Overpass'i sonsuza dek harita havuzundan çıkarmayı istiyor.

Dust2 - 2 Oy

Birinci sırada görmeyi beklediğimiz Dust2 ise pek de nefret edilmiyor gibi aslında. Tabii bu noktada Dust2'nin şu an için aktif harita havuzunda yer almadığını, yani rekabetçi maçlardan ve turnuvalardan şu an için çıkarılmış olması da bir rol oynuyor olabilir. Harita şu an elden geçiyor ve yakında rekabetçi havuzuna geri dönüş yapacak. Umarız eski ihtişamıyla döner ve bizi soğutmayacak yenilikler sunar.

Inferno - 2 Oy

Daha yeni elden geçen Inferno, genel olarak sevilse de Cloud9'dan iki isim Inferno'dan ebediyete kadar kurtulmak istiyor. Ekipten Jake ‘Stewie2k’ Yip ve Jordan ‘n0thing’ Gilbert bu haritayı sevmediklerini sıkça dile getiriyorlar zaten. Üstelik Inferno, Cloud9'un en az oynadığı ikinci harita olarak da dikkat çekiyor. İstatistiksel olarak da en başarısız sonuçlar aldıkları harita yine Inferno. Anlayış göstermek lazım.

Nuke - 3 Oy

Elden geçirilmesiyle uzun bir süre popülerliğini kaybeden Nuke yeni yeni toparlanıyor. Kısa mesafeli çarpışma sunması, AWP'ler için limitli oynanış imkanı içermesi (diğer haritalara göre) ve dar koridorlarıyla harita havuzundaki diğer kardeşlerinden ayrılıyor Nuke. Aynı zamanda iki bomba mekanının alt alta gelmesi sebebiyle oyuncu sesleri de profesyonellerin bile kafasını karıştırabiliyor. Eski haliyle bireysel yetenek gerektiren pek çok özel atlaması vardı, yeni haliyle oynaması çok daha kolay bir hale geldi ve bence ilgi çekici yanlarını da kaybetti aslında.

Counter-Strike İçin Yeni Anti-Hile Sistemi Tasarlıyor

Cache - 4 Oy

Bu haritanın dört oy alması da şaşırtıcı. Yapısı itibariyle öğrenmesi kolay ve yüksek tempolu oynanışıyla adrenalini üst seviyelerde tutan bir haritadır kendisi. Profesyonel oyuncuların da turnuvalarda sıkça tercih ettiği bir harita olduğu için dört ay alması biraz şaşırttı, ama düşününce normal karşılamak lazım. Bu haritada her takım ortalamanın üzerinde performans gösteriyor ve Cache'te nadiren bir takımı favori gösterebiliyorsunuz.

Cobbletone - 6 Oy

Sıradan oyuncuların en sevdiği haritalardan biri olan Cobble, aynı zamanda profesyonel arenada da sıkça karşı karşıya geldiğimiz bir tercih. Ancak şaşırtıcı derecede sevilmiyormuş. 6 farklı isim Cobble'ı sonsuza dek yasaklardım dedi. Uzun ve geniş yapısı, alternatif yolları ve Counter-Terrorist takımı için oldukça zorlayıcı bir harita ve hangi pro oyuncuya sorsanız Cobble'ın elden geçmesi gerektiğini söyler. Ama buna rağmen pek çok takım Cobble'da oynamayı seviyor. Yani altı oy ile listenin başında olması şaşırttı biraz. Pro oyuncuların özellikle "drop" dediğimiz bölgeden hiç haz etmediğini öğrenmiş olduk. 

Sonuç olarak Cobblestone, profeyonel oyuncuların sonsuza dek banlamak istediği haritalar arasında zirvede yer alıyor. Mirage'ın bu listede yer almaması da ayrıca dikkat çekiyor. Tabii Redbull herkese sormamış bu soruyu. Belki liste o zaman farklı bir hal alabilirdi.