Fallout Cosplay'i Az Daha Hapiste Sonlanacaktı

YAZAN Eser Güven

Fallout uğruna bu kadar risk alınır mı?

Yani şimdi akıl var, mantık var; sokak ortasında koskoca gaz maskesiyle gezilmez ki. Hadi gaz maskesine tamam diyelim de yanına bir de miğfer, zırh, kurşun geçirmez yelek giyerseniz olmaz o iş.

İşte Kanada'da ismi açıklanmayan bir Fallout hayranının başı az kalsın tam da yukarıda saydığım sebeplerden dolayı çok büyük belaya girecekmiş. Bunlar yetmezmiş gibi elinde bir de üzerinde "New California Republic" yazan bir bayrakla terzinin yolunu tutunca onu gören duyarlı vatandaşlar hemen polisi arayıp "burada sırtında bomba taşıyan biri var" diye rapor etmişler. Çünkü adam sırtına da gümüş renge boyadığı Pringles kutuları takmış, resmen canlı bomba gibi çıkmış sokağa.

Aslında adamımızın niyeti Fallout New Vegas'tan esinlendiği kostümünde birkaç ufak değişiklik yapmak için Lynn's Alterations adındaki dükkana gidip, dükkan sahibi Hoa Huynh'tan yardım almakmış. Polis önce Huynh'u arayıp adamın sağından solundan sarkan kablolar görüp görmediğini sormuş, sonra da baskın yapacakları için dükkandan ayrılmasını istemiş. Olay yerine gelip silahlarını çekerek dükkana dalan sekiz kişilik polis ekibi adamı etkisiz hale getirmiş ve bunun bir tehdit değil de aşırı hevesli bir cosplayer olduğunu o zaman görmüşler. Neyse ki aralarından biri gaza gelip adamımızı vurmamış, yoksa başlığı 'Fallout uğruna öldü' diye atmak zorunda kalacaktık.

Polis yaptığı açıklamada "aksi kanıtlanmadıkça tüm ihbarların ciddi olduğuna inanmak zorundayız, ama nihayetinde ortada bir suç unsuru olmadığını, bunun yalnızca kostüm giymiş biri olduğunu gördüğümüze çok sevindik" demiş. Polis ayrıca "öyle ortalıklarda sahte silahlarla falan gezerek polisin dikkatini çekmeyin. Her şeyin bir yeri ve zamanı var, şehrin ortasında bu kostümlerle dolaşmak hiç de akıllıca değil" diyerek de babacan bir uyarıda bulunmuş. Ha bu arada adamın gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığını da ekleyeyim.

Acaba olay Kanada'da değil de başka bir yerde veya bizde yaşansaydı nasıl sonuçlanırdı çok merak ediyorum.

İLGİLİ BÖLÜMLER