The Surge'ün Yapımı Tamamlandı - PS4 Pro Desteği Yolda

YAZAN Eser Güven

Kol bacak koparmak için sabırsızlanıyorum

Benim şu sıralar en merakla beklediğim oyunların başında gelen The Surge'ün yapımı tamamen tamamlandı ve oyun 'gold' statüsüne ulaştı. Bu da oyunun çıkış tarihinde herhangi bir gecikme olmayacağı ve 16 Mayıs'ta kendimizi The Surge'ün Souls-tarzı bilimkurgu ortamlarına atabileceğimiz anlamına geliyor.

The Surge ile kendimizi distopik bir gelecekte bulacağız. Çoğu karamsar gelecek portresinde olduğu gibi insanoğlu dünyadaki kaynakları büyük ölçüde tüketmiş; teknoloji sürekli olarak ilerleme kaydederken çevreye büyük zararlar verilmiş, toplumsal dinamikler bozulmuş. Tabi bu hikayenin geriplanda kalan, görünmeyen kısmı. Ön planda ise Warren isimli ana karakterimiz ile üzerimize exo-iskelet kuşanıyor ve bu bilimkurgu geleceğinde birbirinden farklı düşmanlarla savaşarak Souls oyunlarında olduğu gibi ilerlemeye çalışıyoruz.

Oyunun en ilginç mekaniklerinden biri, kulağa biraz acımasız gelse de düşmanlarımızın mech giysilerinin belli kısımlarına direkt olarak saldırabilmek ve bu parçaları kullanabilmek üzerine kurulu. Örneğin oyunda kendimizi dev bir firmanın kontrolündeki bir sektörde, bir zamanlar fabrika işçisi olduğunu anladığımız düşmanların ortasında bulacağız. Bu düşmanlar fabrikada sorumlu oldukları ağır işlerden dolayı oldukça güçlü exo-iskelet giysilerine sahipler. Biz de etrafta alışveriş yapacak bir dükkan göremediğimiz için, düşmanlardan çeşitli parçaları koparıp kendimiz için kullanacağız. Düşmanın kolunu mu beğendik, o zaman o kolu koparacak bitiriş hareketi yapacağız ve oradan aldığımız parçalarla kendimize yeni bir kol zırhı yaratacağız.

Yine aynı Souls oyunlarında olduğu gibi giyeceğimiz zırhların ağırlığı ve gücü de oyun stilimize doğrudan etki edecek. İstersek ağır ve koruyucu giysiler giyebilecek, daha ağır ve kontrollü hareket edebileceğiz. Ya da istersek hafif ve çevik ekipmanlar tercih ederek daha hızlı bir oyun stiliyle ilerleyebileceğiz. Bunlar güzel şeyler.

> The Surge'ün Loot Sistemini Tanıtan Yeni Fragmanı Çıktı

Oyunun çıkışıyla birlikte PS4 Pro için bir de güncelleme yayınlanacak. Bu ilk güncelleme ile oyuncular oyunu isterlerse Dynamic 4K modunda 30fps, isterlerse 1080p modunda 60fps olarak oynayabilecekler. Daha sonra yayınlanacak ikinci bir güncelleme ile de oyuna HDR opsiyonu eklenecek.

Lords of the Fallen ile tanıdığımız Deck 13 Interactive tarafından geliştirilen The Surge, 16 Mayıs'ta PlayStation 4, Xbox One ve PC için çıkacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER