YAZAN Yasin Madyb İlgün

lo0p'a önce Reddit'ten, ardından da CS:GO aleminden büyük destek geldi.

 Adam lo0p B. isimli, doğuştan ağrıya duyarsızlık sendromu (DADS) olan bir CS:GO oyuncusu, dün ESEA'da bir maç atarken takım arkadaşları tarafından oyundan atıldı. Birlikte oyuna girdiği insanlar önce lo0p ile dalga geçti, ardından da onu sessize alıp oyundan attılar. lo0p da bu sırada Twitch üzerinden yayın yapmaktaydı, oyuncu maç başlamadan önce durumunu nazikçe anlatmasına rağmen böyle tepki görünce oldukça sinirlendi. 

Hastalığı sebebiyle burnunun bir kısmını da kaybeden genç lo0p aynı zamanda kısmi kör ve sağır. Yani tahmin edebileceğiniz lo0p, pek çok oyuncunun aksine büyük handikaplara sahip, buna rağmen CS:GO gibi rekabetin üst düzey olduğu bir arenada keyifle oynunu oynuyor. Haliyle çok zevk aldığı bir oyunu oynarken durumuyla dalga geçilmesi ve oyundan atılması onu yıktı.

Ancak bu sırada Reddit'ten bir oyuncu da onun yayınını izliyordu ve CS:GO'nun Reddit sayfasında lo0p'a destek olmaları için bir başlık açtı. Kısa sürede Loup'un canlı yayınında binlerce insan bir araya geldi. Profesyonel CS:GO oyuncularından tutun da büyük yayıncılara kadar pek çok kişiyle saatlerce CS:GO oynadı. Cezayir asıllı Amerikan vatandaşı olan lo0p burada oyunun komünitesi tarafından büyük destek gördü ve yer yer duygularına hakim olamadı.

Normalde bu tip durumlarda birine sırf engeli sebebiyle destek verilmesine karşıyım. Bu insana destek olmak ayrı, sahte umut vermek çok ayrı bir şey. Yakın geçmişte bunun çokça örneğine ülkemizde de şahit olduk. Bir iki gün destek olup ardından bu insanları unutuyoruz, çünkü içeriklerine değil durumlarına destek gösteriyoruz ve bu da onlara uzun vadede zarar veriyor. Ancak lo0p'un durumu biraz farklı... Bu büyük handikaplara rağmen lo0p Global Elite seviyesine ulaşmış bir oyuncu ve CS:GO'yu gerçekten muhteşem oynuyor. Hani şartlarına göre iyi oynuyor falan değil, gerçekten de üst düzey bir oyuncu. Üstelik yayın boyunca yaptığı şakalar ve sunduğu içerik de oldukça ilgi çekici. Kendisinin yeteneklerine inanmıyorsanız buyurun dün geceden birkaç enstantane paylaşayım.

lo0p'nun yayınları devam edecek mi bilemiyoruz tabii. Kendisi dün yaptığı yayının sonlarına doğru onu kaç kişinin izlediğinin önemli olmadığını söyledi ve fırsatı oldukça düzenli olarak yayın yapacağını belirtti. Umarım kendisine ait sadık bir kitle oluşturabilir, ancak her halükarda unutulmaz bir gece yaşadı ve geceyi oldukça mutlu bir şekilde bitirdi.