YAZAN Eser Güven

Halo Wars mu, alırım bir dal

Yahu arkadaş insan bir önceden haber verir, bir hazırlık falan yaparız, kutlama planlarız. Hiç oldu mu bu yaptığın Microsoft? Adamlar sessiz sedasız Steam sayfasını yayına aldılar ve Halo Wars: Definitive Edition'ın 20 Nisan'da yayınlanacağını duyurdular. Evet evet, 20 Nisan. Oyunun çıkışına şunun şurasında saatler kaldı bile diyebiliriz.

Şimdi aranızda "bu isim bana tanıdık geliyor, sanki ben oynadım bu oyunu" diyenler olabilir. Aslında çok haklısınız. 2016'nın Haziran ayında Microsoft, Halo Wars'un daha gelişmiş grafikler, yeni başarımlar ve ana oyunun DLC'lerinin de içinde bulunduğu Definitive Edition'ı duyurmuş ve oyun 20 Aralık 2016'da Halo Wars 2 Ultimate Edition'ın bir parçası olarak çıkışını yapmıştı. Ama bu da çoğu Microsoft oyununda olduğu gibi Microsoft Store üzerinden piyasaya sürülmüştü ve şunu kabul etmek lazım ki Steam dışındaki platformlarda bazı oyunların popülerliği pek üst seviyede olmuyor. Örneğin ben Microsoft Store'dan bugüne kadar hiçbir oyun almadım veya oynamadım (tabi bu benim şahsi tercihim, kimseyi bağlamaz). Microsoft'un bazı oyunlarda Steam'e geçişi bu politikasını yumuşattığı anlamına geliyor ki bu da oyuncular için çok güzel bir haber.

Yalnız oyunun Steam sayfasında dikkat çeken bir detay da var: "Bu oyunun ağ oynanışı tamamen Steam'e özeldir. Aynı oyunun Windows Store versiyonuyla karşılıklı-oynama özelliği desteklenmemektedir" denmiş. Bu da oyunun belli bir satış rakamına erişinceye kadar çok oyunculu modda biraz sıkıntı yaşayabileceği anlamına geliyor. Keşke şu sunucularda bir ortaklığa falan gitme imkanı olsaydı da halihazırda Windows Store'dan aldığı oyunu oynayan arkadaşlarımızla birlikte de çok oyunculu savaşlara katılabilseydik.

İLGİLİ BÖLÜMLER