Steam'e Harbiden Dev Bir Rakip Geliyor - WeGame!

YAZAN Yasin Madyb İlgün

Bu rekabet fiyatları da düşürür mü?

 Oyun dünyasını 2003'ten bu yana domine eden ve rakipsiz bir şekilde yoluna devam eden Valve'ın oyun ve oyuncu platformu Steam'e büyük bir rakip geliyor. Oyun dünyasının en yüksek gelirli şirketi olan Tencent'in oyuncu platformunun adı WeGame olarak değiştirildi ve dünyaya açılıyor!

WeGame, Steam'in belki de şu ana kadarki en büyük rakibi olabilir. Evet uPlay'den Origin'e, GOG Galaxy'ye kadar pek çok oyun platformu mevcut ancak bunların kullanıcı sayısı Steam'inkiyle kıyaslanamaz bile. Oyun kütüphanesi de yine aynı şekilde çok daha zayıf kalıyor. Niko Partners'ın analistlerinden Daniel Ahmad'in Twitter üzerinden yaptığı bu duyuru, oyun dünyasını da yerinden oynattı. Tencent'in paylaştığı WeGame sayfasında da "WeGame hem Çinli hem de global oyunculara destek sunacak" ifadesi yer alıyor. Üstelik bunları tek bir platform altında yapacak. WeGame'in halihazırda aylık 200 milyona yakın bir kullanıcı ortalaması bulunuyor, ancak tahmin edebileceğiniz üzere bu oyuncu kitlesi genel olarak Asya kıtası üzerinde yayılmış bir şekildeydi. Ancak WeGame ile birlikte Tencent global pazara açılacak ve Steam'in hedef kitlesi olan bölgeleri de radarına alacak. 

tencent-wegame-page-splash

Ahmad'in paylaştığı verilere göre 200 milyon kullanıcısı bulunan WeGame, yaklaşık 125 milyon kullanıcıya sahip olan Steam'den daha fazla üyeye sahip. Tencent'in ekonomik gücü ve asya pazarındaki dominasyonunu batıya yayma çabası Steam için de büyük önem taşıyor tabii. Yakın zamanda Valve'dan stratejik bir hareket beklemeliyiz derim.

> E3 2017'de Yer Alması Kesinleşen Oyunlar Listesi

Bildiğiniz üzere Tencent, League of Legends'in sahibi Riot Games ve en popüler mobil oyunlardan biri olan Clash of Clans'ın sahibi Supercell'in de ana şirketi. Tencent'in bunlara ek olarak irili ufaklı pek çok oyun şirketinde de (Activision, Epic Games, Robot Entertainment gibi) hissesi bulunuyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER