Bandai Namco Pac-Man Maker İsim Hakkını Kaptı - Firma Yine Neyin Peşinde?

YAZAN Eser Güven

Pac-adam ve dadaşlar

Bandai Namco cephesi bu aralar oldukça hareketli. Daha firmanın yeni bombası Code Vein ile ilgili edindiğimiz bilgileri size aktarmamızın üzerinden bir gün bile geçmeden firmanın Code Vein'in yanı sıra iki isim hakkı için daha başvurduğunu öğrendik. Bu isimlerden biri Storm Wings, diğeri ise... Pac-Man Maker.

Bizde özellikle de günümüz oyuncuları arasında çok da popüler bir isim olmasa da bu Pac-Man Maker ismi yurtdışında oldukça büyük heyecan yaratmış. Bunun sebebi basit aslında, oyuncular böyle Maker tabanlı sevdikleri evrenlerde kendi dünyalarını yaratabildikleri oyunları gerçekten seviyorlar. Nintendo 2015'in Eylül ayında Super Mario Maker isminde bir oyun çıkarmıştı piyasaya. Mayıs 2016'da, yani bu oyunun çıkışından yalnızca 8 ay sonra Nintendo oyunda 7,2 milyondan fazla bölüm yaratıldığını ve bunların 600 milyondan fazla kez oynandığını açıklamıştı. Aramızda muhtemelen Mario Maker ile oynamış kişi sayısı da azdır ama bu örneği bu tür oyunların gördüğü ilgiyi görmenizi istediğim için verdim. Bu oyunun çok sayıda Yılın Platform Oyunu, Yılın Aile Oyunu gibi ödüller de kazandığını eklemeliyim.

Peki Pac-Man ne alaka diye düşünüyorsanız onun da cevabını vereyim. Orijinal Pac-Man'in yaratıcısı zaten Namco :) Yani ellerinde böyle dev bir isim varken Maker furyasına katılıp pastadan büyük bir dilim kapmak istiyor olmalarını gayet de anlayabiliyorum.

Storm Wings hakkında ise hiçbir bilgi yok. Bu yeni bir oyun da olabilir, eski bir oyunun yeni versiyonu da. Bandai Namco'nun oyun portföyünde bu isme uygun olabilecek hangi oyunlar var diye baktığımda dikkatimi çeken ilk isim Ace Combat oldu. Örneğin serinin dördüncü oyununun ismi Ace Combat 4: Shattered Skies ve "Wings" yani "Kanatlar" ismi de Ace Combat mantığına gayet uyuyor. Tabi burada uyuşmayan nokta serinin 2017 içinde çıkacak olan yeni oyunu Ace Combat 7'nin Skies Unknown ismiyle duyurulmuş olmasıydı. Bir ihtimal ismi Ace Combat 7: Storm Wings olarak değiştirecek olabilirler mi, bunu da bekleyip göreceğiz.

Yine de gönlümden Storm Wings'in yepyeni bir oyun olması geçiyor.