YAZAN Eser Güven

İşte bunlar hep eSpor'un ayak sesleri

Bu gidişle olimpiyatlarda da eSpor etkinliklerini görmemiz çok da uzun sürmeyecek. Asya Olimpiyat Komitesi ve Çin'li Alisports'un katkıları sayesinde eSpor 2018 ve 2022 yıllarındaki Asya Oyunlarının resmi programına alındı.

Henüz programa hangi oyunların dahil olacağı açıklanmamış olsa da, birkaç MOBA oyununun ve FIFA 2017'nin olmasına kesin gözüyle bakıyor (tabi 2022'dekinde de muhtemelen FIFA 2021 olur). Alisports ismini daha önce duymamış olanlara şöyle ufak bir hatırlatma yapayım; kendisi Uzakdoğu'daki eSpor dünyasının en önemli isimlerinden biri olan ve geçtiğimiz sene sektöre 150 milyon doların üzerinde yatırım yapan Alibaba Sports Group'un bir kuruluşu.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Bir kere işin içine bir Olimpiyat Komitesinin girmiş olması cesaretlendirici bir haber. Ayrıca Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan Asya Oyunları, dünyanın Olimpiyatlardan sonraki en büyük ikinci spor organizasyonu. 2014'te Güney Kore'de düzenlenen oyunlara kırk beş ülke ve 10,000'in üzerinde sporcu katılmıştı. Dolayısıyla henüz olimpiyatlar için erken olsa da Asya Oyunlarının bunun için bir hazırlık, bir deney olarak değerlendirileceğini düşünüyorum. 2018 Jakarta ve 2022 Hangzhou Asya Oyunlarında eSporun göreceği ilgiye bağlı olarak bu oyunların olimpiyatlarda yer alması için ciddi çalışmalar başlayabilir. 2018 Asya Oyunlarında eSpor bir gösteri sporu olarak yer alacak olsa da, 2022 Asya Oyunlarında eSpor için resmi madalya töreni de düzenlenecek.

Mesela Kış Olimpiyatlarındaki eSpor maçlarında karlı haritalar seçilse, karlı sahada maçlar yapılsa falan fena mı olur?

İLGİLİ BÖLÜMLER