YAZAN Nurettin Tan

Tencent büyük oynamaya devam ediyor. Şimdi de Valve'ı karşısına aldı

Hiç oynamadım ve oynamayı da düşünmüyorum ama Rocket League, Valve ve Tencent arasında Meksika Çıkmazı dönmeye başladı. Psyonix'in Çin'in en büyük holdinglerinden Tencent ile Rocket League'in Çin'e özel yeni bir sürümü için anlaşma yapması bizim olmasa bile Çinli oyuncuların yüzünü güldürecek gibi duruyor.

Tencent'in 2017 Basın Konferansı'nda duyurulan birleşmenin detaylarında oyunun Çin pazarında ücretsiz olacağı açıklandı. Nelerin ücretlendirileceği daha belli değil nihayetinde Tencent taş yemeyecek ama muhtemelen Batılı oyuncuların oyunu oynarak açtıkları özelliklerin Çin'de ekstra ödemelerle verilmesi düşünülüyor. Ancak henüz net bir bilgi yok.

Rocket League'in Çin sürümünün ne zaman çıkacağı daha belli değil ama oyun hazır olduğunda Tencent'in halihazırda 30 milyonu aşkın kullancısı olan Rocket League'e çok daha fazlasını katması bekleniyor. Bizim ülke nüfusunun neredeyse yarısı yani bir şey değil heheh... Olayın Valve'yi ilgilendiren kısmı ise Steam'in Çin satışlarında Rocket League'in hatta Tencent'in ucundan köşesinden dokunduğu bütün oyunların Steam'de satışının durdurulması. Neden? Çünkü Tencent bu kullanıcıları kendi oyun platformu olan WeGame'e yönlendirmek istiyor. Ortalık yakın zamanda kızışabilir! Steam'e dev bir rakip geliyor demiştik neticede. 

İLGİLİ BÖLÜMLER