Dota 2 Dereceli Maçlarına Telefon Numarası Zorunluluğu Geliyor

YAZAN Eser Güven

Merhaba, numaranızı alabilir miyim?

Valve, Dota 2'nin eşleştirme sistemi üzerinde büyük değişiklikler yapıyor ve bunların en önemlisi de dereceli maçlar oynabilmek için Steam hesabınıza telefon numaranızı bağlamanızı gerektirecek olması.

Valve bu sayede birden çok hesap yöneten oyuncuların önüne geçmeyi ve herkese daha pozitif bir eşleştirme deneyimi sunmayı amaçlıyor. Günümüzde neredeyse herkesin kendine ait bir telefon numarası olduğunu düşünürsek normal oyuncuları pek de etkileyecek bir değişiklik değil belki ama amacına gayet de ulaşacağını düşünüyorum. Steam hesabınıza telefon numaranızı bağlamak için 4 Mayıs'a kadar vaktiniz var, bu tarihten sonra hesabında kayıtlı bir telefon numarası olmayan oyuncular dereceli maçlara katılamayacaklar.

Eğer akıllılık yaparım, hesabıma bir telefon numarası eklerim, sonra da kaldırırım diyorsanız bunun cezası daha bile büyük. Telefon numarasını hesabınızdan kaldırdığınız anda dereceli maçlardan men edileceksiniz ve profilinize tekrar numara eklemek için tam üç ay beklemek zorunda kalacaksınız. Valve'ın şakası yok.

20 Nisan itibariyle eşleştirme sistemine getirilen bir diğer değişiklik sayesinde de tek başınıza sıraya girdiğinizde, yine sizin gibi tek başına sıraya girmiş oyuncularla maç yapma seçeneğine sahip olabileceksiniz. Bu değişiklik öncesinde tek başına sıraya giren oyuncular eşleştirme sisteminin hızlı çalışması için takımların yer aldığı maçlara katılıyorlardı, eğer kendinizi hazır takımların ortasında bulmak istemiyorsanız bu seçeneği kullanarak tekli oyunculardan oluşan maçlarda mücadele edebileceksiniz.

> Gabe Newell Soru-Cevap Seansında Nelere Yanıt Verdi?

Valve Dota 2'deki raporlama ve disiplin sistemleri üzerinde de değişiklikler yapmış. Buna göre yüksek oranda raporlanan oyuncular, belli süreliğine dereceli maçlara katılamama cezası alacaklar. Bu ceza, oyuncuların hali hazırdaki cezalı maçlarına ek olarak verilecek ve böylece bu tür oyuncularla dereceli maçlarda karşılaşmayacaksınız. Bu değişikliklerle birlikte hileye yönelik hareketleri daha iyi tespit eden ve daha sert cezalar veren yeni sistem de uygulamaya girmiş durumda. 

Anlaşılan Valve, Dota 2'yi olabildiğince iyi ve oyuncu dostu hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Bakalım oyunculardan gelen tepkiler ne şekilde olacak.

İLGİLİ BÖLÜMLER