YAZAN Eser Güven

Fransızlar karşı karşıya

Evet doğru duydunuz, Vivendi Ubisoft'u satın almaya hazırlanıyor ama bunu açıktan değil, gizli gizli yapıyor. Nasıl olduğunu açıklayayım.

Vivendi aslında 2 senedir yavaş yavaş Ubisoft hissesi satın alıyordu. 2016'nın Şubat ayında %10 civarında olan hissesini Nisan ayı geldiğinde %18'e çıkarmış, Haziran'da ise Ubisoft'un %20 hissesine sahip olmuştu. Vivendi'nin bu yaptığına "bir şirketi kendi iradesi dışında dışarıdan yönetmek" olarak da tanımlayabileceğimiz "hostile takeover" deniyor. Yani Vivendi oturup Ubisoft ile doğrudan görüşmeler yapmak yerine dışarıdan büyük miktarlarda hisse satın alarak en büyük hissedar olmaya çalışıyor. Peki bu ne anlama geliyor? Bu en büyük hissedar olarak Ubisoft'u doğrudan etkileyebilecek kararlar alabilecek, hatta isterse Yönetim Kurulunu toptan değiştirebilecek demek oluyor.

Vivendi geçen sene Nisan ayında "Ubisoft'u almak gibi bir niyetimiz yok" şeklinde bir açıklama yapmış olsa da Ubisoft CEO'su Yves Guillemot Vivendi'nin hamlelerini endişeyle takip ettiğini ve firma kontrolünün bu şekilde Vivendi'nin eline geçmesinin Ubisoft'a büyük zarar vereceğini, rahat hareket etme ve risk alma girişimlerini engelleyeceğini söylemişti.

İşte Vivendi hisse satın alma işlemlerine devam etmiş ve sonunda Ubisoft'un %25,15 hissesine sahip olmuştu. Fransız yasalarına göre bir şirketin %30 hissesini alırsanız, o şirkete alım teklifi yapmanız zorunlu hale geliyor. Reuters'ın haberine göre bu durum bu sene içerisinde gerçekleşecek çünkü Vivendi video oyun sektöründeki hamlelerini hızlandırmaya ve satın alımlara başlamaya karar verdi. Vivendi'nin ilk hedefi elbette uzun zamandır peşinde olduğu Ubisoft olacak ve Vivendi'nin planlarının bu ikinci aşaması 2017 içinde tamamlanacak. Yani bu yıl bitmeden Vivendi'nin Ubisoft'u tamamen satın aldığı haberini alacağız.

Hatırlarsanız Vivendi daha önce Sierra Entertainment ve Blizzard Entertainment'ın sahibiydi. Activision ile birleştikten sonra, Activision Blizzard Vivendi'nin elindeki hisselerin tamamını almış ve ikili yollarını ayırmıştı. Bakalım bu yeni hamle video oyun sektöründeki taşları nasıl oynatacak?