YAZAN Yasin Madyb İlgün

Wikipedia kime ne etti?

 Evet, yanlış duymadınız. Ülkemizde yasaklanan sayısız sitelere devasa bilgi kaynağı, internetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia da eklendi.

Wikipedia'nın tüm dillerine erişimimiz engellendi, buna sitenin Türkçe sürümü olan Vikipedi de dahil. Ekşisözlük'ün sahibi Avukat Başak Purut, resmi Twitter hesabı üzerinden erişimin neden yasaklandığı ile ilgili bir açıklamada bulundu. Zira Wikipedia sayfalarına girmeye çalıştığımız zaman herhangi bir yasaklama sebebi yerine sadece sayfaya erişim sağlanamadı hatası alıyorduk.

Cumartesi, sabah saat 08:00 itibari ile gelen yasaklamayı ilk fark eden kişi ya da kuruluş ise Turkey Blocks oldu. Wikipedia'ya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 29 Nisan 2017'de aldığı bir karar sebebiyle İDARİ TEDBİR uygulanmakta. Yani ortada henüz bir mahkeme kararı bile yok, BTK'nın aldığı kendi kararla erişim engellenmiş durumda.

Wikipedia'nın neden yasaklandığı ile ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Sitenin kapatılması üzerine NTV'de çıkan bir haberde ise  "Wikipedia'ya erişim teröre destek veren içerikler nedeniyle uygulandı. Ayrıca sitede bulunan Türkiye'yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması aksine Wikipedia tarafından koruma altına alınması nedeniyle erişim engeli geldi. Türkiye'nin Wikipedia'dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi. Türkiye, Wikipedia'dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye'ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtildi." ifadeleri yer aldı.

Bakalım Wikipedia'ya yeniden kavuşabilecek miyiz?

İLGİLİ BÖLÜMLER